Bugünkü
Takvim

nin gözü aydın

Hiç göremeyen kişiler için yapıldı. Laboratuar ortamında çalışan cihazın iki yıl içinde insanlar üzerinde kullanılması bekleniyor

ABONE OL
Görme engellinin gözü aydın
Avustralya'daki Monash Üniversitesi'nden araştırmacılar, tamamen kör olanlar için geliştirdiklerini ve insanlar üzerindeki testlerin 2014'te başlayacağını belirtti.

160 MİLYONA UMUT
Biyonik göz, bir gözlük üzerine yerleştirilen ve retina görevi gören ufak bir kameradan oluşuyor. Kamera, görüntüleri beyine yerleştirilen bir çipe gönderiyor. Araştırmanın başındaki Profesör Arthur Lowery, "Bu cihazın, en az görme özürlüler için eğitimli köpek veya bastona denk etkisi olmasını öngörüyoruz" dedi. Lowery, ilk başlarda gözlüğün baston veya köpek ile beraber kullanılacağını ancak daha gelişmiş versiyonlarının diğerlerinin yerini alacağını düşündüklerini belirtti. Cihaz, dünya çapında 160 milyon için umut olacak.

GÖZE İLK KÖK HÜCRE NAKLİ
Görme engelliler için bir müjde de İskoçya'dan geldi. İskoçyalı hekimler, ilk defa kornea körlüğünden muzdarip iki hastanın gözlerine kök hücre nakletti. Şimdiye kadar kornea körlüğünün tek çözümü, bağışlanmış gözden alınan korneanın nakledilmesiydi. Uygulamanın çığır açtığı belirtildi.kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.