Bugünkü
Takvim

in 4 düşmanı

ABONE OL
Karaciğerin 4 düşmanı
vücutta kendi kendini yenileyebilen tek organdır. Peki her şey yolundayken çalışma sisteminden haberdar bile olmadığımız karaciğerimiz neden hastalanır ve karaciğer sağlığını korumanın yolları nelerdir? Memorial Ataşehir Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü'nden , karaciğer sağlığının 4 büyük düşmanı hakkında bilgi verdi.
1-) Doktor önerisi olmadan ilaç kullanmak Pek çok ilaç ve bitkisel ürün potansiyel olarak tahrip etkisi yaratabilir.
2-) Obezite karaciğerde yağlanmaya yol açabilir Sağlıklı beslenme, yeterli fiziksel aktivite ve kilo kontrolü tüm vücudumuz için olduğu gibi karaciğer için de çok önemlidir.
3-) Bazı genetik hastalıklara bağlı karaciğer hastalıkları oluşabilir Wilson hastalığı gibi bazı genetik hastalıklara bağlı karaciğer hastalıkları oluşabilir.
4-) Hepatit virüsleri karaciğerde enfeksiyona sebep olur Hepatit A, B ve C virüsleri karaciğere yerleşerek enfeksiyona neden olurlar.kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.