Bugünkü
Takvim
  • Yaşam
  • 16.05.2012 Gazete
ABONE OL

Önce tat sonra dök

Önce tat sonra dök
, birçok ölümcül hastalığı tetikliyor. Bu hastalığın birçok nedeni olsa da aşırı tuz tüketimi bunların başında geliyor. Hisar Intercontinental Hospital Kardiyoloji Bölümü Uzmanı , hipertansiyonla savaşmak için öncelik tuz tüketiminin azaltılması gerektiğinin altını çiziyor!

EN SİNSİ HASTALIK
Hipertansiyonun beyin kanamasından kalp hastalıklarına kadar birçok sonucu olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Yılmaz Güneş, "Hipertansiyon sinsi bir hastalık olup diğer kalp-damar risk faktörleri ile beraber vücutta yavaş; fakat ilerleyici tahribat oluşturur" dedi. Bu hastalıkta kişiye önemli görevler düştüğünü söyleyen Doç. Dr. Yılmaz Güneş, şöyle konuştu: "Ülkemizde ortalama tuz tüketimi 18 gramdır. Ancak önerilen miktar ise 6 gramdır. Yemeğin tadına bakmadan tuz dökmeye devam edersek geleceğimiz pek iç açıcı olmayacak gibi. Ayrıca tuz oranı yüksek hazır gıdalardan, zeytin, turşu gibi tuzlu yiyeceklerden de uzak durun."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.