Bugünkü
Takvim

'Agu'lara elveda

Bebeğinizle iletişim kurmak için konuşmasını beklemenize gerek yok! sayesinde iletişimin tüm kapıları size açılıyor

ABONE OL
'Agu'lara elveda
a göre anne ve babaların henüz konuşamayan bebeklerinin derdini anlayıp ağlama krizlerini önlemeleri hayal değil. Eğitim ve dil gelişimi alanlarında ABD ve Japonya'da öğrenim gören ve araştırmalar yürüten Yasemin Yusufoff'un kaleme aldığı '' kitabında, ailelere minik yavrularıyla işaret dilini kullanarak daha kolay iletişim kurmaları için yol gösterici öneriler yer alıyor. Bebek işaret dilinin ABD'de 'bebek bezinden sonraki en önemli buluş' olarak nitelendirildiğini belirten Yusufoff, "Bebeklere bu işaretleri öğretmek, baş baş yapmayı ya da öpücük göndermeyi öğretmek kadar kolay" diye konuştu.

KİTABA İLGİ DUYARLAR
Bu işaretleri kullanmanın çocukların zihinsel gelişimine de büyük katkısı olduğunu vurgulayan Yusufoff, "Bebek işaret dilini kullanan bebekler daha az ağlar, daha çabuk konuşur, zeka seviyeleri daha yüksek olur, daha çok kelime bilirler, kitaplara ilgi duyarlar" dedi.

TEMEL KURALLAR
* Çocuğunuzla doğduğu andan itibaren bol bol konuşun.
* Bebeğiniz bir takım heceleri tekrarlamaya başladığında siz de onunla bunları tekrarlayın.
* Çocuğunuzdan mükemmel sözcükler söylemesini beklemeyin.
* Bebeğinizin bir şey işaret etmeye çalıştığını gördüğünüz zaman, bunu söyleyin.
* Yaptığınız iş ya da yaşanan olaydan bahsedin.
* Onunla bebekçe konuşmayın.
* Bebeğinizin telaffuzu ile dalga geçmeyin ve düzeltmeye kalkmayın.
* Bebeğinize hikayeler anlatın.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.