Bugünkü
Takvim

Ereksiyon problemi ilişkimizi zedeliyor

ABONE OL
* 1 yıldır 40 yaşındaki eşimde ereksiyon bozukluğu var. İlaç almadığı zamanlarda boşalma gerçekleşmiyor. Bir de ereksiyon oluştuğunda hemen kayboluyor. Ameliyat işe yarar mı? Bu durum ilişkimizi bozuyor.

CEVAP
Toplar damarlardaki kaçaktan kaynaklanan sertlik bozulmasını tarif etmişsiniz. Damar ameliyatı yapılabiliyor ve böylelikle kaçak önlenip sertlik uzun süre sağlanabiliyor. Ancak başarı oranı hiçbir zaman yüzde yüz değil ve başarılı olduğunda da belli bir süre sonra tekrar kaçak başlayabiliyor. Bunu asla unutmayın. Doktorunuzla bunları uzun uzun konuşun.

ÖNCE TEST YAPILMALI
* 29 yaşındayım ve 2 yıl önce evlendim. Çocuğumuz olmuyor. Yapılan testlerimde sol varikosel saptandı. Ameliyat mı olmam gerekiyor?

CEVAP
Spermiyogram' dediğimiz sperm testi yaptırmanız gerekiyor. Ancak ondan sonra ameliyatın gerekli olup olmadığını ortaya çıkabilir.

ANORMAL BİR DURUM YOK
* Şu anda 37 yaşındayım ve idrar yaptıktan sonra iki üç damla idrar geliyor. Yumurtalıklarım altını elim ile bastırınca biraz daha idrar çıkıyor ve damlama çoğalıyor. Bu durum beni rahatsız ediyor. Tedaviye gerek var mı, yoksa bu olağan bir olay mı?

CEVAP
Biz ürologlara sorulan en sık sorulardan. Ancak şunu bir kere daha belirtmek de fayda görüyorum. İdrar yaptıktan sonra birkaç damla idrar gelmesi normaldir ve herhangi bir incelemeye gerek yoktur.

SÜREKLİ HAREKET EDİN
* 26 yaşında çalışan bir erkeğim. Yaklaşık bir ay önce böbrekteki taşıma, kırma yöntemi uygulandı. Birinci haftada taşın bir kısmını düşürdüm. Ardından doktorum ultrasonla baktı. Üreterde bir parça taşın düşmediği ortaya çıktı. Şu anda hiç ağrım yok. Bu taş düşer mi? Taşı düşürmek için nasıl bir yol izlememi önerirsiniz?

CEVAP
Üreter taşının büyüklüğü son derece önemli. Genellikle 5 mm'den küçük taşlar kolaylıkla düşer. Daha büyük taşlar ise kendiliğinden düşmeyebilir. Anladığım kadarı ile sizin taşlarınız düşecek boyutta. Bol bol sıvı alın. Hareketli olun, taşlar düşecektir.

OLAĞAN BİR DURUM
* Şu anda 19 yaşındayım. İdrarımı yaptıktan bir süre sonra damla damla idrar gelmeye başladı. Bu durum nedeniyle biraz endişilendim. Acaba ciddi bir sorun mu? Nasıl tedavi edilebilir? Yardımcı olursanız sevinirim.

CEVAP
Erkeklerde idrar yaptıktan sonra bir miktar damlama olması son derece olağan bir durumdur. "Üretra" dediğimiz idrar kanalının bir kısmının normalden geniş olmasından kaynaklanan bu durum, hiçbir sorunun göstergesi değildir. Herhangi bir tedaviye veya tetkike gerek yoktur. Bu konuda sorununuz yok.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.