Ankara'ya teknoloji üssü! 5 yıl içinde faaliyete geçecek! Türkiye'nin en büyüğü olacak

Yerli ve milli teknolojinin kalbi olması beklenen, Türkiye’nin en büyük teknoloji üssü Ankara’da 1.2 milyon metrekare alanda hayata geçirilecek. Teknoloji üssünün hayata geçirilmesiyle yüksek katma değerli üretime geçiş hız kazanacak.

Giriş Tarihi 13 Nisan 2024, 07:01 Güncelleme 13 Nisan 2024, 07:07
Ankara’ya teknoloji üssü! 5 yıl içinde faaliyete geçecek! Türkiye’nin en büyüğü olacak

İÇİNDEKİLER

Ankara Sanayi Odası (ASO), başkentte Türkiye'nin en büyük teknoloji üssünü kurmak için hazırlıklara başladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde yürütülen çalışmaların detayları da ortaya çıktı. Yerli ve milli teknolojinin kalbi olacak olan proje, 1.2 milyon metrekare alanda hayata geçecek. Faaliyetler ise 5 yıl içinde başlayacak.

KENDİNİ FİNANSE EDECEK
TÜBİTAK tarafından da desteklenecek olan proje, Türkiye'nin yüksek katma değerli ekonomiye geçiş sürecini hızlandıracak. Merkezdeki AR-GE ve inovasyon süreçleri direkt olarak üretime yönelik yapılacak. Sanayi ile teknoloji tabanlı girişimciliği bir araya getirecek üssün binlerce mühendis ve bilim insanına da istihdam imkânı sağlayacağına dikkat çeken ASO Başkanı Seyit Ardıç, "Uluslararası fonları ve en yenilikçi uluslararası firmaları da bölgeye çekerek, merkezin kendi kendini finanse edeceğini öngörüyoruz" dedi.

FİZİBİLİTEDE SONA GELİNDİ
Sabah'ta yer alan habere göre; Türkiye'nin en büyük teknoloji üssü, Eskişehir yolu üzerinde Temelli Sanayi Havzası olarak da bilinen, ASO 2. OSB,
Anadolu OSB ve Başkent OSB'nin yakınında kurulacak. Projenin fizibilite çalışmalarında sona gelindi. Merkezin 3 ila 5 yıllık bir yatırım sürecinin ardından faaliyete geçmesi bekleniyor. Ankara Teknoloji Üssü'ne yönelik çalışmalar, ASO Teknopark bünyesinde yürütülüyor. Proje kapsamında şirketin yönetimi de yeniden yapılandırıldı. Başkanlığa yeniden Seyit Ardıç seçilirken, yönetim kurulundaki üye sayısı 7'den 9'a yükseltildi.

150 AR-GE MERKEZİ
Ardıç, Ankara'nın 13 organize sanayi bölgesi, 150 AR-GE, 36 tasarım merkezi, 13 teknoloji geliştirme bölgesi, nitelikli insan kaynağı ve girişimcilik potansiyeliyle Türkiye'nin birçok iline göre daha avantajı konumda olduğuna dikkati çekti.

ASO Başkanı Seyit Ardıç

Ardıç, Türkiye'nin 11 bin 200 dolar olan çalışan başına ihracatının teknoloji geliştirme bölgelerinde 15 bin 300 dolara çıktığını, Güney Kore'nin ise çalışan başına ihracatının 28 bin 600 dolar olduğunu bildirdi. Teknoloji merkezinde piyasa odaklı, ihracat patansiyeli yüksek girişimlere ağırlık verilecek. Ar-Ge ve üretime yönelik imkânlar bir arada bulunacak. Sanayinin öncü firmaları ile üniversiteler arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi sağlanacak.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN