Zoom nedir, ücretli mi? Zoom uygulaması nasıl indirilir, kullanılır?

Corona virüs ile mücadele kapsamında okulların Mart ayından bu yana tatil edilmesi, pek çok işyerinin evde çalışma modeline geçici/kalıcı olarak geçmesiyle birlikte online görüşme uygulamaları da oldukça ilgi görmeye başladı. Çalışanların toplantı yapması ve öğrencilerin online eğitim görmesi için büyük kolaylık sunan Zoom nedir, ücretli mi? Sorularının yanıtları da gündemde çok fazla araştırılır oldu. Peki Zoom uygulaması nasıl indirilir, kullanılır? İşte merak edilenler…

Giriş Tarihi 22 Haziran 2020, 17:28 Güncelleme 22 Haziran 2020, 17:28
Zoom nedir, ücretli mi? Zoom uygulaması nasıl indirilir, kullanılır?

Zoom Meeting uygulaması gündemde çok fazla araştırılan bilgiler arasında yer alıyor. Toplantılar ve eğitimler corona virüsten dolayı yüzyüze yapılmıyor uzaktan hallediliyor. Bu noktada çok indirilen ve yoğun ilgi gören Zoom uygulaması hakkında merak edilenleri derledik. Zoom nedir, ücretli mi nasıl indirilir ve üyelik oluşturulur sorularının yanıtlarını bulabilirsiniz

ZOOM UYGULAMASI NEDİR?

Şirket, dokuz yıl önce Çin kökenli Amerikan iş insanı 50 yaşındaki Eric Yuan tarafından kuruldu. Yuan, şirketi kurmadan önce Amerikan teknoloji devi Cisco Systems'in mühendislik biriminin başkan yardımcılığı görevindeydi. Zoom'da düzenlenen toplantılara 2015 yılında katılan kişi sayısı 40 milyondu. Şirket 2019 yılında halka arz edildi ve piyasa değeri 16 milyar dolara yükseldi. Covid-19 salgınıyla bu rakamlar da katlandı.

ZOOM UYGULAMASI NASIL KULLANILIR?

İlk olarak zoom.us adlı sitenin kendi ana sayfasını açıyoruz. Açılan ekran üzerinden Sign Up Frre seçeneğine tıkladıktan sonra çıkan ekrana mail adresimizi yazıyoruz. Mail adresine gelen doğrulama linkini aldıktan sonra download & run zoom dedikten sonra programı indirme işleminizi tamamlayabilirsiniz. Sınırlı özellikleri ile bu programı ücretsiz kullanabilirsiniz.

ZOOM'DA UZAKTAN ONLİNE EĞİTİM NASIL VERİLİR?

Zoom programını indirdikten sonra ana ekran üzerinde yer alan ifadeler kısmında Online ders yapmak için tıkla, Yeni bir online derse katılma, ders planlama gibi farklı ingilizce seçenekler yer alıyor. Öğretmenler online ders yapmak için new meeting, yeni bir online derse katılmak isteyen öğrenciler Join, Ders planlama kısmı ise meetings olarak yer alıyor.
Yeni bir ders başlatmak için "New Meeting" ikonuna tıklıyoruz.Burada size verilen meeting İD numarasını öğrencilere veriyorsunuz. Start Meeting tuşuna basıp derse başladıktan sonra öğrencileriniz ile ID'yi paylaşığ derse başlayabiliryosunuz. Açılan ekran üzerinden mikrofon ayarı video açıp kapatma ekran paylaşma katılan öğrencilerin sayısını gösteren ifadeler yer alıyor.
Öğrenciler verdiğiniz ID ile zoom uygulaması üzerinden herhangi bir üyelik işlemi yapmadan derse katılılım sağlayabiliyor.