Bugünkü
Takvim

'dan 'ı unutmadı

bugün özel yaptı.

  • Teknoloji
  • 11.03.2013 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 11.03.2013 10:01
ABONE OL
Google'dan Douglas Adams'ı unutmadı
ünlü bilimkurgu ve mizah yazarıdır. onu niye yaptı derseniz cevabı basit. Douglas Adams gerçekten efsane olan Otostopçu'nun Galaksi Rehberi adlı radyo oyununu 13 yıl boyunca yazdı. Eserleri dilden dile çevrildi. Ünlü senaryo ekibi Monty Phyton üyesi oldu. Yetmedi, ortalığı kasıp kavuran Dr. Who adlı efsane mizah dizisinin senaryo ekibine dahil oldu.

Douglas Adams için Google bugün hareketli ve gayet bilimkurgu kokan bir doodle hazırladı. Çünkü bugün 49 yaşında gencecikken ölen yazarın doğum günü.

DOUGLAS ADAMS BİYOGRAFİ
Douglas Noel Adams, Asıl ismi Douglas Noel Adams. 11 Mart 1952'de Cambridge İngiltere'de doğdu. Yirmili yaşların ortasında (1978-80) ünlü Dr Who tv dizisinde editör olarak çalışıyordu. Fakat gerçek şöhretini BBC için radyo oyunu biçiminde yaratıp geliştirdiği Otostopçu'nun Galaksi Rehberi adlı eseriyle kazandı. Ulaştığı büyük şöhret sonrası ilk kez 1979 yılında kitap olarak yayınlanan Otostopçunun Galaksi Rehberi zaman içinde beş kitaptan oluşan ve bilimkurgu türünün kült dizilerinden biri haline gelecekti; öylesine büyük bir beğeni kazanmıştı ki radyo oyunu, roman, televizyon dizisi, bilgisayar oyunu, tiyatro oyunu, çizgi roman, hatta banyo havlusu şeklinde çok çeşitli biçimlere bürünüyordu. Karısı Jane ve kızı Polly'yle birlikte yaşadığı Santa Barbara Kaliforniya'da 11 Mayıs 2001 tarihinde spor yaparken geçirdiği ani bir kalp kriziyle öldüğünde Otostopçu'nun uzun metrajlı sinema filminin senaryosu üzerinde çalışıyordu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.