Bugünkü
Takvim
  • Spor
  • 30.03.2017 Gazete
ABONE OL

Sport

Uluslararası Federasyonu, dopingli cezalı sporcular listesini yayımladı. , ve ’ın 2020 yılına kadar spordan edildiği açıklandı

Sportmen
Uluslararası Federasyonları Birliği (IIFA), daha önce aldıkları başarılarla göğsümüzü kabartan Elvan Abeylegesse, Gamze Bulut ve Songül Konak'ı 4'er yıl müsabakalardan men ettiğini açıkladı. IIAF, dün güncellenen doping cezalı sporcular listesinin yayınladı. Sporcular arasında Türk atletler , ve da vardı.

DİSKALİFİYE EDİLDİLER
Kararın ardından , Abeylegesse'nin Pekin Olimpiyatları'nda 5 bin ve 10 bin metrede kazandığı 2 gümüş madalyayı geri aldı. Abeylegesse'nin ayrıca 2007 Dünya Şampiyonası'nda 10 bin metre yarışındaki dünya ikinciliğinin de geri alındığı açıklandı. Türkiye Atletizm Federasyonu'nun (TAF), 2007 Dünya Şampiyonası'nda alınan numunelerinde yasaklı maddeye rastlandığı için 31 Mart 2016'da 2 yıl cezası verdiği Elvan, 29 Eylül 2015'ten itibaren 2 yıl ceza aldı. Elvan, 25 Ağustos 2007'den, 25 Ağustos 2009'a kadar katıldığı yarışmalardan da diskalifiye edildi. Yine 2012 Londra Olimpiyatları'nda kadınlar 1500 metre yarışını ikinci sırada bitiren Gamze Bulut'un, biyolojik pasaportundaki tutarsızlıklar nedeniyle 2011'den bu yana bütün derecelerinin iptal edildiği ve 30 Mayıs 2016'dan başlamak üzere 4 yıl men cezası verildiği açıklandı. Kadınlar 1500 metre disiplininde yarışan bir diğer Türk atlet Songül Konak ise 19 Haziran 2016'dan itibaren 4 yıl ceza aldı ve 17 Mayıs 2015'den beri katıldığı yarışmalardan diskalifiye edildi.

TAF , KARARI ELEŞTİRDİ
Avrupa Atletizm Birliği Konseyi ve Türkiye Atletizm Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Salih Münir Yaraş, IAAF'nın aldığı bu kararı eleştirdi. Yaraş, "IAAF'nın Elvan'ın davası hala devam ederken böyle bir açıklama yapması doğru değil" dedi. Daha önce 2 yıl men cezası alan atlet Abeylegesse bu yıl Eylül ayında pistlere geri dönebilecek. Ancak Gamze Bulut ve Songül Konak 2020 Mayıs ayına kadar atletizmden uzak kalacak.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.