Bugünkü
Takvim
  • Spor
  • 22.03.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 22.03.2017 07:21
ABONE OL

Tablo vahim!

Türk takımlarıyla doğrudan görüşen, verilen ceza ve ek denetim yaptırımlarında etkili olan Traverso'nun çektiği Türk futbolu resmi, tüm paydaşları utandıracak cinsten...

Tablo vahim!
700 Avrupa kulübünün yıllık zararı beş yılda 1.6 milyardan, 323 milyon Euro'ya inerken, biz 41 milyon Euro'dan 204'e çıktık!

Kulüplerimiz bütün varlıklarını satsa toplam borçlarının yüzde 55'ini kapatabiliyorlar. Tablo vahim!

Gelirleri bizden katbekat düşük Hollanda ve Belçika ekipleri dahi altyapıya bizden çok para harcıyor

, İkinci Futbol Zirvesi'nde yaptığı etkili sunumla dikkatleri üzerine topladı. Türk takımlarıyla doğrudan görüşen, verilen ceza ve ek denetim yaptırımlarında etkili olan Traverso'nun çektiği Türk futbolu resmi, tüm paydaşları utandıracak cinsten... Bazı ayrıntıları, sosyal medyada büyük yankı uyandıran 19 sayfalık sunumun tamamına SABAH ulaştı. İşte Traverso'nun ses getirecek tespitleri ve acı gerçekler:

1- ONLAR BORCU AZALTTI, BİZ KATLADIK!
Rapordaki en çarpıcı ayrıntı, Avrupa'daki 700 üst düzey kulübün toplam borcundaki Süper Lig payıydı. 2011'de Avrupa'da kulüplerin gelir-gider farkı 1.6 milyar dolarken, Türkiye'de sadece 41 milyon Euro'ydu. 2015'te ise Avrupa toplam zararını 323 milyon Euro'ya düşürürken, Türk kulüplerinin zararı 204 milyon Euro'ya çıktı. Yani 700 kulübün zararının yüzde 63'ünü Süper Lig takımlarıoluşturuyor.

2- VERGİSİZ DAHİ ZARAR EDİYORUZ
Avrupa'nın üst düzey 10 liginde geliri en çok artan ikinci yapı olmasına rağmen, Süper Lig, ekonomik anlamda açık ara en kötüsü... 18 kulübün 13'ünün zararda olduğu vurgulanan raporda vergi dahil edilmeden dahi Türk kulüplerinin yüzde 12 zararda olduğu, vergi sonrasında oranın yüzde 30'lara çıktığı vurgulanıyor.Bizle aynı sınıftaki İtalya ve Rusya'da dahi bu oran yüzde 18'i geçmiyor.

3- SINIR: % 70, SÜPER LİG: % 89
SÜPER Lig'in Avrupa sonuncusu olmasının en büyük nedeni kulüplerin bütçesinin tamamını maaş ödemesi ve transfere ayırması... 'nın "Maaş bütçesi, gelirin yüzde 70'ini geçmemeli" kuralına karşın Türkiye'de bu oran yüzde 80 ile Rusya'dan bile geride (%76). İşin içine transferler girince, bu oran yüzde 89'a kadar yükseliyor. Kısacası çılgın maaş ödemeleri, Türkiye için en büyük sorun...

4- BORÇ, VARLIKLARIMIZIN İKİ KATI!
bir başka vurucu mesele toplam borç ve sorumluluklardaki felaket tablosu... Öyle ki Süper Lig, Avrupa'nın 10 büyük ligi arasında borç ve sorumlulukları, toplam varlıklarını geride bırakmış tek ülke. 2015 verilerine göre; kulüplerimizin toplam değeri dahi borçlarınınyalnızca yüzde 55'ini ödemeye yetiyor. Verilere göre; bu oran 2014 yılında yüzde 63'tü. Diğer tüm ligler yüzde 100'ün üzerinde.

5- ALTYAPIYA DEĞİL, TRANSFERE...
Facia tablosuna son çiviyi çakan detay altyapıların durumu... Yüksek profilli ve yaşlı isimleri toplayarak fahiş ödemeler yapan Süper Lig ekiplerinin yaş ortalaması 27,1 ile tüm ligleri solluyor. Geliri bizden katbekat az olan Belçika, Hollanda, Portekiz gibi ülkelere dahi altyapı yatırımında geçildik. Ortalama bir Belçika takımı altyapıya2.5 milyon Euro harcarken Süper Lig ortalaması 2 milyon 74 bin Euro.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.