Bugünkü
Takvim
  • Spor
  • 04.07.2014 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 04.07.2014 18:59
ABONE OL

açıldı

TFF'nin Riva'daki Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri bugün 15.00'te tarafından açıldı.

26 yıllık özlem sona erdi!
2008'de vefat eden Doğan'ın ismini alan tesis TFF tarihinin en büyük altyapı yatırımı olacak. 26 yıllık bir özlemi dindirecek olan tesislerin hizmete girmesiyle yılda 14 milyon TL tasarruf sağlanacak. 235 bin metrekare arsaya inşa edilen tesislerin, 17 bin 643 metrekarelik kapalı alanı bulunuyor. Çevreye duyarlı, yenilebilir enerji kabiliyetli tesiste 5 adet saha var.

Başbakan Erdoğan, Hasan Doğan Tesisleri'nin açılışında konuşma yaptı;

Türkiye Futbol Federasyonu'nun Riva'daki Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nin ında konuşan Erdoğan, tesisin hayırlı olmasını diledi.

Adını tesislere verdikleri, 2008'de Hakk'a uğurladıkları değerli arkadaşı, kardeşi Hasan Doğan'ı bir kez daha rahmetle andığını ifade eden Erdoğan, tesislerin yer tesliminin, 29 Mart 2013'te yapıldığını, 9 Nisan 2013'te de temelinin atıldığını hatırlattı.

Tesisin, sadece 450 günde tamamlandığını belirten Erdoğan, daha önce milli takımların bulabildiği tesislerde, misafir gibi eğitim ve kamp yaptığını anlattı. Erdoğan, "Adeta göçebe hayatı... Dünyada bu işte büyük olmak, büyük oynamak bu tür anlayışlarla olacak iş değildi. Şu anda ise Riva'da milli takımın artık dört dörtlük bir tesisi var. İnşallah ilavelerle bu artık dört dörtlük olmayacak, dört beşlik olacak, dört altılık olacak. Zira bugün söylendi, 120 dönüm, yine Riva deresinin karşı tarafında bir talep daha var. Onun da buraya ilavesiyle bu alan çok daha büyüyecek. Orada ilave statlarla alandaki çalışma imkanı daha da zenginleşecek, daha da artacaktır" diye konuştu.

, milli takımların tüm kamp programlarını artık burada gerçekleştirebileceğini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hatta bir keresinde Fatih Hoca ile sohbetimiz vardı. O sohbette de Halkalı'daki Olimpiyat Stadı ile ilgili bir temennisi olmuştu. Ben de 'Hakikaten niye olmasın' demiştim. Bunlardan birisi federasyonun şu andaki yönetim merkezinin bulunduğu yerden oraya taşınmasıydı. Bir diğeri, kalelerin şöyle bir yer değişmesi olayıydı. Bir diğeri de açık tribünlerin süratle kapalı hale getirilmesiydi. Buradaki mantık, anlayış beni hakikaten orada bir yerde de büyülemişti. Şu yönden büyülemişti; bir tasarruf, iki tasarrufla beraber bu işi daha ideal kullanma yani verimlilik. Bütün bunların yanında kalkıp da böyle bir orada tesisimiz varken niçin yine gidip bir yerlerde sığıntı olarak duracağız. Burada ise o dev tesis, o dev tesisin yerinde ve yanında yapılacak yine yatırımlarla daha güçlü bir yapı... İnşallah bu süreç içerisinde başkan bunları da süratlendirmek lazım."

- "Güçlü mekan güçlü insanları doğurur"

Başbakan Erdoğan, atalarımızın "güçlü mekan güçlü insanları doğurur" diye güzel bir sözünün bulunduğunu anımsatarak, "Onun için bizim bu güçlü mekanlara ihtiyacımız var, bu adımları atmamız lazım" dedi.

Burada tüm eğitimlerin verilebileceğine dikkati çeken Erdoğan, "Genç takımlarımızdan ta A kadroya kadar hepsi burada sürekli olarak bu eğitimi alabilecek. Bütün imkanların hazır bulunduğu, bütün ihtiyaçların karşılandığı böyle bir kampla inşallah milli takım da her an kendisini evinde hissedecek, kendi tesislerinde çalışmanın özgüvenini yaşayacak. Şimdi bu Dünya Kupası'nı seyrederken zaman zaman üzülüyoruz. Bakıyoruz kimler var ama Türkiye orada yok. Şimdi onların yanında bizim olmayışımız hakikaten bizi olumsuz istikamette etkiliyor" ifadelerini kullandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 5-6 milyon hatta daha düşük nüfuslu ülkelerin Dünya Kupası'nda olduklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Türkiye, 76-77 milyon nüfusuyla niye orada yok? Değerli arkadaşlar şunu çok açık söyleyebilirim; 10-12 yıllık iktidarımız döneminde Türkiye'nin bir çok yerinde altyapı, üstyapı olarak gerek futbolda gerek sporun diğer branşlarında, kapalı spor salonlarında küçük büyük birçok dev yatırım yaptık. Cumhuriyet tarihinde görülmemiş yatırımlar bu dönem içerisinde yapıldı. Şu anda inşaatı yoğun bir şekilde devam edenler var. Hemen hemen Süper Lig'de hiçbir takımımızın istiyoruz ki kaliteden uzak stadı olmasın. Hepsinin statları kaliteli olsun."

Başbakan Erdoğan, yakında İstanbul Başakşehirspor'un stadının açılışını yapacaklarını ifade ederek, "O günün sürprizlerle dolu bir gün olacağını yöneticim bana söyledi. Biz de memnun olduk. İnşallah o sürprizleri o gün beraber yaşayacağız. İstanbulumuz Olimpiyat Stadı'nın yanında hakikaten Türkiye'nin en modern statlarından birini, yaklaşık 17 bin kişilik böyle bir statla bir farklılığı da oraya kazandırmış olacak" diye konuştu.

"Türkiye'nin milli takımıyla Dünya Kupası'na katılmasını çok arzu ettiklerini ama olmadığını" aktaran Erdoğan, "Şimdi önümüzde Avrupa Kupası var. İnşallah bu Avrupa Kupası'na Türkiye katılır. Yerini orada inşallah taçlandırarak alır. Bu azimle beraber bu gerçekleştirilir" değerlendirmesinde bulundu.

- Tribünlerin dili bu millete yakışmıyor

"Tribünleri biz ne zaman fair playe uyduracağız? Hep bunu konuşuyoruz, konuşuyoruz ama tribünlerin dili maalesef bu millete yakışmıyor. Hanım kardeşlerimizi tribünlere almanın en önemli adımı neydi? Fair playi yakalamaktı ama hanım kardeşlerimizle de bu iş maalesef mümkün olmadı. Sürekli olarak farklı farklı durumlar karşımıza çıktı. Bu durumlarla ilgili kulüplerle görüşmeler yaptık. Onların istedikleri istikamette yasal düzenlemeler yaptık ama ne yazık ki bu milletin değerlerine uygun bir yapı ne diğer spor branşlarında ne futbolda sağlanamadı. Futbolda da basketbolda da voleybolda da bakıyorsunuz benzer durumlar var. Bu milletin değerleri bu değil, değerli arkadaşlar. Spor, barışın temelini teşkil eder ve barışın en önemli altyapısını spor teşkil eder. Bunu bizim başarmamız lazım. Bu millet bu noktada örnek olduğunu dünyaya göstermeli."

Bu düşüncelerden hareketle Ankara Arena, Sinan Erdem Spor Salonu, Ülker Sports Arena gibi tesisler kazandırıldığını, Trabzon'da gençlik olimpiyatlarının, Erzurum'da UNIVERSIADE Kış Olimpiyatları'nın yapıldığını hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Erzurum'da kış olimpiyatı yapılacak... Bunlar kimsenin aklından geçmezdi. Trabzon'da bu oldu. Zaten böyle bir altyapınız olmazsa uluslararası bu işin sorumlusu olan kuruluşlar böyle bir düzenlemeyi de vermezlerdi. Fakat bunlar başarıldı. Şimdi bundan sonra bizim çok daha güçlenerek, çok daha farklı bir şekilde geleceğe yürümemiz gerekiyor. Çünkü Türkiye layık olduğu yeri bu alanda da yakalayacaktır, bulacaktır ve bu noktada üzerimize düşeni en iyi şekilde ifa etmenin memnuniyeti içinde olduğumuzu söylemem lazım. Spora son 12 yılda gerçekten çok büyük yatırımlar yaptık. Yine yapmaya devam edeceğiz."

Türkiye'nin 2002'de spor yatırımlarına ayırdığı kaynağın 63 milyon lira olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Yani o gün rakamıyla 63 trilyon. Demek ki bu tesisin maliyeti, o gün itibarıyla bütün alanlardaydı. 2013 yılında, geçen yılı söylüyorum ayırdığımız rakam ne biliyor musunuz? Bu rakam eski rakamla 1 katrilyon lira. Bugünkü rakamla 1 milyar. Nereden nereye geldiğimizi göstermesi bakımından bu çok önemli ve 250 yeni spor tesisi inşa ettik. Şu anda 362 tesisin inşası devam ediyor. 120 tesis ihale aşamasında ve hazırlıkları devam ediyor. Bir taraftan da 81 tesisin yine proje bazında çalışmaları devam ediyor. İhtiyaç olan çeşitli illerimize 25 yeni stadyum şu anda inşa ediyoruz. 28 ilimize olimpik ve yarı olimpik yüzme havuzu inşa ettik, 48 ilimizde de yüzme havuzu inşaatları devam ediyor. 12 adet, olimpik ve paralimpik eğitim merkezi kuruyoruz. Buralardan inşallah olimpiyatlara sporcularımızı hazırlayacağız. 21 atletizm pisti, 5 cimnastik kompleksi, 15 tenis kompleksinin inşaatları da şu anda devam ediyor. Bu arada futbola da 12 yıl içinde gereken her türlü desteği sağladık, hem maddi anlamda hem eğitim ve tesisler anlamında hem de yasal düzenlemeler noktasında futbolumuzu daha da güçlendirdik. Bütün bu yatırımlarımızın, bütün bu desteklerimizin neticelerini almaya başladık ama ideal oranda değil. Bunu sağlamamız lazım."

Başbakan Erdoğan, Türkiye'de 2002'de 6 bin spor kulübü bulunduğunu, bugün ise rakamın 12 bine ulaştığını bildirdi.

Erdoğan, yalnızca 2012'de milli sporcuların 2 bin 325 madalya kazandığını ifade etti. Dünya ve Avrupa şampiyonalarında 2002'de 277 madalya kazanılmışken 2012'de bu rakamın 621'e ulaştığını dile getiren Erdoğan, "İnşallah tüm bu yatırımlar, bu tesisler etkisini gösterecek ve Türkiye'den çok daha fazla başarılı sporcu çıkacak" diye konuştu.

Erdoğan, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Bugün burada açılışını yaptığımız tesislerin milli takımlarımızın performansına son derece olumlu etki yapacağına inanıyorum. Bu güzel tesisin inşasında emeği olan herkesi kutluyorum. Gençlik ve Spor Bakanlığımızı, bakanlığımız elemanlarını, Türkiye Futbol Federasyonumuzu, tüm yöneticilerini tebrik ediyorum. Yüklenici firmaya huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Milli Takım teknik kadrosuna, sporcularımıza, kendi tesislerinde başarılar diliyorum. Merhum Hasan Doğan kardeşimi bir kez daha rahmetle yad ediyor, ailelerine tekrar sabırlar diliyorum. Hasan Doğan Eğitim Tesisleri'nin ülkemiz, milletimiz, sporumuz ve sporcularımız için hayırlara vesile olmasını diliyor, hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum."

kalan karakter 1000

TFF VE  FB BAŞKANI TÜPÇÜ TFF VE FB BAŞKANI TÜPÇÜ

BU TFF .BU FENERBAHÇEYİ DÜŞÜRECEKMİ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 04.07.2014 17:53

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.