Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Spor
  • 04.06.2009 Gazete
ABONE OL

Maf üçlüsü bir başkaydı

Metin- Ali- Feyyaz üçlüsü Beşiktaş tarihinin efsanevi isimleridir. Kartal'ın şampiyonluklara ambargo koyduğu yıllarda rakip kalecilerin korkulu rüyası oldular

Tarih savaşları kırımları ve kıyamları yazdıkça yürüdü Beşiktaş. Ol söylencedir ki Çanakkale Cephesi'nde şehit düşüp yıldızlaşan Kaptan Kazım her maç öncesi İnönü Stadyumu'nu Taşkışla'dan gören o hakim tepeden okurmuş takımı için yazdığı şiiri. Yine ol söylencedir ki Beşiktaş her şampiyonluk ipini göğüslediği anda binlerce isim bir yıldız gibi kayarmış gökyüzünde karanlığı yırtmak için.

EFSANE İSİMLER
Evet Beşiktaş futbolumuzun yıldızıdır. Göğsündeki Türk bayrağını amblemine bir onur gibi nişanlamış bir takımdır. İlk şampiyondur. İlk resmi Avrupa Kupaları temsilcimizdir. Lakabı Baba olarak anılan futbolcuların olduğu ilk takımdır. İlkler Beşiktaş'la anılmaktadır. Sevgisi ve bağlılığı ile başka takımlara benzemeyen bir atmosfer bir duruşun adıdır Beşiktaş.

MAF ASLA UNUTULMAZ
Voleci Şeref'ini, kornerden attığı gollerle ünlenen Türko Şükrü'sünü, Ali İhsan Karayiğit'i, Şevket Yorulmaz'ını Yusuf Tunaoğlu'nu Kaptan Sanlı'sını, 'biz sadace futbolcu değil o takımın idarecisi gibiydik de!' diyen Vedat Okyar'ını, 1970'lerin Zekeriya'sını, Sabri Dino'sunu, 1980'lerin Rıza'sını, Ziya'sını, 1990'ların Metin-Ali Feyyaz'ını, 2000'lerin Şifo Mehmet'ini ve onların isimlerinde adını buraya alamadığımız yüzlerce ismi anmadan olmaz. Onlar Beşiktaş'ın bu çağ yangınındaki en önemli yerlere sahiptirler. Elbetteki son üç isim yani Metin-Ali-Feyyaz Beşiktaş tribünlerinin son göz ağrılarındandır. En güzel marş herhalde onlar için yazıldı; 'Kartal gol gol gol!' replik tekrarı da herhalde onların zamanında kendine önemli yer edinmiştir. Hala bir televizyon reklamında Beşiktaş denildiğinde gözleri yaşaran Nouma... İşte o gözyaşıdır Beşiktaş... Adı geçtiğinde kendisinden ayrı düşülmüş bir sevgili gibi... Bir hatıra bir öykü bir şiir;
SİYAH-BEYAZ BİR AŞK HİKAYESİ; BEŞİKTAŞ

***
Kaptan Kazım'ın şiirindeki gibi Beşiktaş; "Yolunda gençliğin ulvi değil miydi birleşmek... Sebatı bayrağımız yaptık, i'tilamız için... Neticesiz ve boş olmaz sebatla hiçbir emek. Dakikalar bize bir nağbe nişad olsun. Kulübümüzde müceddet nücumu mevc vursun... Bu kainat bize hep gıpta ediyor isar, Biz onbir arkadaşız, lakin arkamız daha var. Bu zevk alemi dar zannedip de aldanalım, Vekar hak gibi sakin, nezih ve saf olalım. Fakat bu hal ile, kuvvet gibi cesur olalım!!!"