Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Siyaset
  • 29.11.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 29.11.2015 21:53
ABONE OL

AB ile müzakerelerde yeni dönem

, serbestisi konusunda bir takvim hazırlandığını açıklayarak, "2016 yılının mart ayında ilk rapor, haziran ayında geri kabul anlaşmasının uygulanması ve ekim ayında da vize muafiyetinin devreye girmesi. Bunun için bizim yapacaklarımız da var AB'nin de yapacakları var" dedi.

AB ile müzakerelerde yeni dönem
Başbakan Ahmet Davutoğlu, AB Konseyi Başkanı Tusk ve Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker ortak basın sı düzenledi.

, 'nin geri kabul anlaşmasından doğan yükümlülüklerini yerine getirmesi halinde Ekim 2016'dan itibaren serbestisine başlayabileceğini karara bağladı.

JUNCKER: AB TÜRKİYE'YE 3 MİLYAR EURO VERECEK
İlişkilerimizi üstdüzeyde yenilemiş olduk. Sığınmacı kriziyle ilgili ortak bir anlaşmaya vardık. Avrupa ve Türkiye ortak çözecektir bu sorunu.Ortak eylem planında anlaştık. AB Türkiye'ye 3 milyar euro verecek, müzakerelerde 17. başlık açılacak.

'KATILIM KONUSUNDA OLUMLU GÖRÜŞMELER OLDU'

İşte Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları;
Bugün 11 yılın ardından tarihi bir gün tarihi bir toplantı. Her yıl 2 zirve yapma kararı verdik. Süreci hızlandırma konusunda mutabık kaldık.
Vize serbestisi çalışmaları önümüzdeki yıl tamamlanmış olacak. 14 Aralık'ta 17. başlık açılacak. Sığınmacılar konusunda ortak planda anlaşma sağladık. Türkiye bu insani sorunu çözmek için çalışmalarını sürdürecek. 3 milyar euro Türkiye'ye değil sığınmacılara verilmektedir

Katılım konusunda olumlu görüşmeler oldu. 11 yıl aradan sonra bu zirvenin yapılması bile katılım müzakerelerine ivmedir. Bu zirve bunun işaretini vermiştir.

1 YIL İÇİNDE VİZELER KALKACAK

(AB ile) Vize serbestisi konusunda bir takvim ortaya kondu. (2016 yılının) mart ayında ilk rapor, haziran ayında geri kabul anlaşmasının uygulanması ve ekim ayında da vize muafiyetinin devreye girmesi. Bunun için bizim yapacaklarımız da var AB'nin de yapacakları var.