Bugünkü
Takvim

Başbakan'dan önemli açıklamalar

, İstanbul'da ABD ziyaretine ilişkin açıklamalar yaptı...

  • Siyaset
  • 21.05.2013 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 21.05.2013 16:18
ABONE OL
Başbakan'dan önemli açıklamalar
, kendisinin Cumhurbaşkanlığına aday olmasıyla Parti Genel Başkanlığına da Numan Kurtulmuş'un geçirileceği iddialarını, "Bunların tabi hepsi hayali şeyler" diye değerlendirirken, "Partimizin yetkili kurulları bu konuyla ilgili ne tür bir karar verirse bu karara uyulur. Partimizin derdiyle dertlenmeyenlerin bu konuda yapmış oldukları açıklamalar sadece durgun suyu bulandırmaktan başka bir şey değildir" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, özel uçak ANA ile saat 14.25'te İstanbul'a geldi. Başbakan Erdoğan'ı Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile diğer ilgililer karşıladı.

Başbakan Erdoğan, Atatürk Havalimanı'nda bir basın toplantısı düzenledi. Ziyareti hakkında bilgi veren Erdoğan, temaslarında öncelikle, bölgesel sorunları ele aldıklarını söyledi. Küresel sorunları da görüştüklerini ifade eden Erdoğan, Suriye, Irak, İsrail-Filistin ilişkileri ile Kuzey Afrika'daki gelişmeleri değerlendirme imkanını bulduklarını dile getirdi. Erdoğan, ayrıca Türkiye ile ABD arasındaki ekonomik ilişkilerin de ziyaretinde ele alındığını ifade etti.

Erdoğan, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. 2014 yılında 3 seçim yapılabileceği yönündeki açıklamalarının ve bu konudaki AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in dile getirdiği 3-8-11 formülünün anımsatılması üzerine Başbakan Erdoğan, "Genel Başkan Yardımcımın yapmış olduğu açıklamadaki tarihlerin neye dayalı olduğunu şu anda bilmiyorum. Ama bu Amerika'da yazılı ve görsel medyanın genel yayın yönetmenleriyle yaptığımız toplantıda sorulan soru üzerine böyle bir tarih tespiti ile değil de önümüzdeki yıl içerisinde eğer böyle bir şey parlamentoda kabul görürse üç seçim olabilir noktasından hareketle ortaya çıkan bir şeydir. Bu yeni anayasa ile alakalı olabilir, bunun yanında Cumhurbaşkanlığı konusu malum, zaten gündemde onun tarihi belli. Yerel seçim onun da tarihi zaten şu anda belli. Ama yeni anayasa ile ilgili bir değişiklik söz konusu olması halinde o zaman tabi ki bir referandum açılabilir. Bununla ilgili de bir üçüncü seçim gündeme gelebilir" diye konuştu.

"BU OLAYIN KESİN BAĞLANTILARI VAR"
Reyhanlı soruşturması kapsamında şu anda toplam 18 gözaltının 12'sinin tutuklu olduğunu ifade eden Erdoğan, "Tutukluların içerisinde şu andaki ilk kanaatlere, elde edilen bilgilere bakılırsa, yani failler olma ihtimali çok yüksek. Tabi biz şu anda yargı kanaatini açıklamadığı sürece bu konuda "şu şudur' diyemeyiz. Yargı kesin kanaatini açıkladığı zaman, "evet fail budur' deriz. Bir de tabi bunların şu anda kendi itirafları üzerinden hareketle bazı kanaatler oluşmuş durumda. Temennim odur ki şu anda bunun diğer bağlantıları ortaya çıksın. Çünkü bu olayın kesin bağlantıları var, arkalarındaki uzantıları var, şu anda bilinenler var ama bilinmesi gerekenler de var. Şu anda gerek istihbaratımız, gerek yargıdaki süreç ortaya çok daha açık çıkaracaktır" dedi.

"EĞER MUHALEFET PARTİLERİ KENDİLERİNİ KİLİTLEMEZSE"
Yeni anayasa çalışmaları kapsamında "Yeni anayasa dışında bir seçenek olarak, Mevcut anayasada değişiklikler öngören bir paket söz konusu olabilir mi?" şeklindeki bir soruya Erdoğan, şu yanıtı verdi:

"Şimdi bazı değişiklikler öngören adım atılabilir ancak, burada da iki yol var. Bu yollardan bir tanesi 330'dur. Bir diğeri de anaysa değişikliğinde müşterek hareket edilmesi halinde, dayanışmaya gidecek muhalefet partisidir. Şu anda muhalefet bu işe sıcak bakmadığına göre o zaman sadece olsa olsa şu olabilir; eğer muhalefet partileri kendilerini kilitlemez de, bundan şunu açıkça kastediyorum; yani kendi milletvekillerini parti genel merkezlerini kilitlemez de serbest bırakırlarsa o zaman biz bir tasarıyı parlamentoya sunabiliriz. Bizim sunduğumuz tasarı, gerek kendi milletvekillerimiz gerek de muhalefet partilerinin milletvekillerinin serbest bırakılması halinde atılacak bir adımla belki referandum yolunu açabilir. Referandum yolunu açması halinde ben milletimden evet oyu alabileceğimize inanıyorum. Çalışmamız var ve bu çalışmamızı netleştirip böyle bir adımı da atabiliriz. Burada herhangi bir sıkıntı yaşayacağımızı zannetmiyorum ama önümüz açık. Şimdilik bizi işimize bakalım diyoruz ve Sayın Meclis Başkanımızın anayasa çalışmaları ile ilgili nihai kararı tabi önemli. O da parlamentonun şu anda dönem sonunu beklemek durumundayız. O karardan sonra da gerekli adımlar atılır."

"PARTİMİZİN YETKİLİ KURULLARI BU KONUYLA İLGİLİ NE TÜR BİR KARAR VERİRSE BU KARARA UYULUR"
Başbakan Erdoğan, "2014 yılında sizin Cumhurbaşkanlığına aday olacağınız, Parti Genel Başkanlığınaysa Numan Kurtulmuş'un geçirileceği konuşuluyor. Doğruluk payı var mı?" sorusuna, "Bunların tabi hepsi hayali şeyler. Sağır duymaz uydurur kabilinden şeyler. Sağır kardeşlerime tabi hakaret olmasın. Şimdi burada partimizi yetkili kurulları var, partimizin yetkili kurulları bu konuyla ilgili ne tür bir karar verirse bu karara uyulur. Partimizin derdiyle dertlenmeyenlerin bu konuda yapmış oldukları açıklamalar sadece durgun suyu bulandırmaktan başka bir şey değildir. Böyle bir şey de gündemimizde asla yok. Bunun vakti saati geldiğinde kim nereye aday olur veya kim nereye görevlendirilir, bizim partimizde biraz da bu ilkeler vardır. Partimiz yaptığı görevlendirmeyle de bu güne kadar hep başarılı olmuştur" cevabını verdi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.