Bugünkü
Takvim
  • Siyaset
  • 15.05.2013 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 15.05.2013 17:49
ABONE OL

kitapları yeniden yazılacak

Avrasya'da Türk Dili ve i Eğitimi Uluslararası Sempozyumunda açılış konuşması yapan , her düzeydeki tarih kitaplarının elden geçirilerek yeniden yazılacağını açıkladı.

Tarih yeniden yazılacak
, her düzeydeki kitaplarının bütünlük içerisinde birbirini tamamlayacak bir anlayışla yeniden hazırlandığını belirterek, "Her düzeydeki tarih kitaplarımız elden geçirilecek ve ne yazık ki bizi birleştirmesi beklenen, ancak tam tersi zaman zaman bizi ayıran ifadelerin bu kitaplardan temizlenmesi ve tüm millete hitap edecek, tüm milletin başarılarını ihtiva edecek tarih kitaplarının yazımı konusunda Talim Terbiye Kurulumuz çok kapsamlı bir çalışma içerisinde" dedi.

Avcı, Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi ve Türk Ocakları işbirliğiyle üniversitenin Göztepe yerleşkesinde düzenlenen Avrasya'da Türk Dili ve Tarihi Eğitimi Uluslararası Sempozyumunun açılışında konuştu.

Konuşmaktan çok iş yapılması gerektiğini belirten Avcı, "Az laf, çok iş" sloganıyla hareket ettiklerini ve bu yönde çalıştıklarını söyledi.

Avcı, sempozyumun kendilerine ve çok sayıda çalışmaya ışık tutacağını ifade ederek, Türk dili ve tarihi açısından yapılacak sunumların ülkeye ve Milli Eğitim Bakanlığına yararlı olacağını kaydetti.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonunun önceki yıl, tarihinde ilk kez Türkçe Konuşan Ülkeler UNESCO Milli Komisyonlarını Ankara'da bir araya getirdiğini aktaran Avcı, bu toplantının 2.'sinin 2 Eylül 2013'te Eskişehir'de yapılacağını bildirdi.

''TARİH KİTAPLARI GÖZDEN GEÇİRİLİYOR''
Milli Eğitim Bakanı Avcı, sempozyumda alınacak kararların, hem bakanlık hem de kardeş ülkelerin eğitim bakanlıklarında alınacak kararlarda, ortak tarih ve şive konusunda yol gösterici olacağını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Talim Terbiye Kurulumuz, ortak tarih ve tarih eğitimi konusunda çok köklü bir yeniden değerlendirme içerisinde. Her düzeydeki tarih kitaplarımız elden geçirilecek ve ne yazık ki bizi birleştirmesi beklenen, ancak tam tersi zaman zaman bizi ayıran ifadelerin bu kitaplardan temizlenmesi ve tüm millete hitap edecek, tüm milletin başarılarını ihtiva edecek tarih kitaplarının yazımı konusunda Talim Terbiye Kurulumuz çok kapsamlı bir çalışma içerisinde."

Bakan Avcı, sempozyum sonrasında bir gazetecinin "Tarih kitaplarında ne gibi düzenleme bekleniyor, hangi konular çıkarılacak veya eklenecek?" sorusuna karşılık, konuları tek tek, tema halinde sayamayacağını belirterek, "Tarih kitapları tek tek elden geçiriliyor. Her düzeydeki tarih kitapları bütünlük içerisinde birbirini tamamlayacak bir anlayışla yeniden hazırlanıyor" dedi.

"Sizi rahatsız eden bir unsur var mı?" sorusu üzerine Avcı, "Çok, çok var" cevabını verdi.

Konuyla ilgili örnek vermesi istenen Avcı, bu örneklerin düzenlemelerden sonra görülebileceğini kaydetti.

kalan karakter 1000

Mustafa Mustafa

1984 romanındaki gibiiii, uydurma tarihi başka uydurma bir tarihle değiştir

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 15.05.2013 16:36

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.