Bugünkü
Takvim

Bu kez biz AİHM'yi mahkum ettirdik

Avrupa Konseyi, 'nin (AİHM) geçen yıl Mart ayında yapılan kariyer hukukçusu alım sınavında usulsüzlük yapıldığına hükmetti.

  • Siyaset
  • 23.05.2012 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 23.05.2012 18:42
ABONE OL
Bu kez biz AİHM'yi mahkum ettirdik
Euronews'in haberine göre Konsey'in İdari Mahkemesi, testte elenen beşi Türk dokuz adayın başvurusu üzerine başlattığı soruşturma sonucunda çok sayıda Türk hukukçuyu da ilgilendiren sınavda usulsüzlükler tespit ederek AİHM'yi mahkum etti.

Mahkeme, AİHM'nin Mart 2011'de kariyer hukukçusu almak amacıyla yaptığı sınav öncesi açıklanan talimatnamede duyurulmayan ve usüle uygun olmayan bir test aşaması eklendiğine ve bunun sınavın tümünü lekeler nitelikte olduğuna karar verdi.

Strasbourg'da bulunan AİHM, 2010 yılında kariyer hukukçusu alınması amacıyla üç aşamalı bir sınav takvimi açıklamıştı. Söz konusu üç aşama, adayların dosya üzerinden ön seçimi, yazılı sınav ve mülakatı içeriyordu. Ancak ön seçimi geçen adaylara iş ilanında belirtilmeyen bir yetenek testi uygulandı. Bu testin sonucunda da önemli bir kısmı Türklerden oluşan adayların çoğu elendi.

Bu testle elenen adaylardan bazılarının şikayeti üzerine sınavı incelemeye alan Avrupa Konseyi İdare Mahkemesi, 20 Nisan 2012 tarihli kararı ile AİHM'nin, son anda eklediği yetenek testi ile sınav sürecini usule aykırı olarak değiştirdiğine hükmetti.

İdari Mahkeme'nin kararında, sınav sürecine sonradan eklenen test aşaması, sınav güvenliği açısından da eleştirildi. Mahkeme adayların teste istedikleri yerden bilgisayar ortamında katılabilmiş olmaları nedeniyle de kopyaya müsait olduğuna da dikkat çekti.

Avrupa Konseyi İdare Mahkemesinin bu kararıyla sınavın yalnızca usulsüz olarak yapıldığı kabul edilen yetenek testi bölümünün iptali isteniyor. Buna göre testle elenen adaylara da yazılı sınava giriş kapısı açılmış oluyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.