Bugünkü
Takvim
  • Siyaset
  • 21.05.2012 00:00
  • Son Güncelleme: 21.05.2012 17:06

Çalık: 1 doların altında gelirle yaşayan kalmadı

Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Türkiye'de 1 doların altında gelirle yaşayan vatandaş kalmadığını, 4 doların altında yaşayanların da kalmaması için mücadele ettiklerini kaydetti.

Çalık: 1 doların altında gelirle yaşayan kalmadı
Meclis'te basın toplantısı düzenleyerek, 24- 25 Mayıs tarihlerinde Türkiye'de gerçekleştirilecek 5. Uluslararası Parlamenterler Konferansı hakkında bilgi veren Çalık, toplantının TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in himayelerinde ve ilgili bakanların destekleriyle gerçekleştirileceğini ifade etti. 5. Uluslararası Parlamenterler Konferansı'nın iki yol haritası olduğunu söyleyen Çalık, bunların Kahire Eylem Programı ve Binyıl Kalkınma Hedefleri olduğunu vurguladı.

2015 yılına kadar Binyıl Kalkınma hedeflerine ulaşılması gerektiğini söyleyen Çalık, bu hedeflerin; aşırı yoksulluk ve açlığın ortadan kaldırılması, evrensel ilköğretimin gerçekleştirilmesi, kadın-erkek eşitliğinin sağlanması ve kadınların konumunun güçlendirilmesi, çocuk ölümlerinin azaltılması, anne ölüm oranının dörtte üç azaltılması, HIV/AIDS, sıtma ve diğer hastalıklarla mücadele edilmesi, çevresel sürdürülebilirliğin sağlanması ve kalkınma için küresel bir ortaklık geliştirilmesi olduğunu belirtti. Çalık, konferansa dünyadan 250'si parlamenter olmak üzere toplam 400 kişinin katılmasının beklendiğini sözlerine ekledi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.