Bugünkü
Takvim

"2B rayiç bedelleri yeniden incelenecek"

Antalya Milletvekili Menderes Türel, yüksekliğinden şikayet edilen 2B rayiç bedellerinin oluşturulacak bir kontrol ekibi tarafından yeniden inceleneceğini duyurdu.

  • Siyaset
  • 21.05.2012 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 21.05.2012 17:04
ABONE OL
2B rayiç bedelleri yeniden incelenecek
Menderes Türel, partisinin Konyaaltı ilçe teşkilatı tarafından Corner Park Otel'de düzenlenen toplantıya katıldı. Türel, meclis üyeleri, muhtarlar, kadın ve gençlik kolları üyeleri ile çok sayıda partilinin katıldığı toplantıda 2B, Batı Çevre Yolu ve Büyükşehir Yasası gibi gündeme ilişkin konularda açıklamalarda bulundu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi de olan Türel, 2B'nin özü ve çerçevesi itibariyle güzel bir kanun olduğunu ancak bazı yerlerde yüksek rayiç bedellerinin sıkıntısı bulunduğunu ifade etti. Çözüm için başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bakanlarla görüştüklerini ifade eden Türel, bu görüşmeler sonucunda sıkıntı olan yerlerde fiyatların yeniden inceleneceğini söyledi.

Türel, "Şuan 2B gündemi meşgul ediyor ve bizlere rayiç bedellerin yüksek olması dile getiriliyor. Biz de bu konuyu Ankara'da ilgililerle sürekli görüşüyoruz. Amacımız kimsenin hakkı kimseye geçmesin. Gerçek bedeller neyse onlar uygulansın diye uğraşıyoruz. Fiyatlar konusunda çok şikâyet geldiğini bildirdik. Bu görüşmelerin sonucunda yeniden, yani üçüncü defa, bir kontrol ekibi gelecek. Fiyatların yüksek olduğu belirtilen bölgelerde fiyatlar yeniden incelenecek. Makul olan rakamların her bölgede geçerli olması için çalışıyoruz." diye konuştu.

"BATI ÇEVRE YOLU 'Lİ BAŞKANLARIN KAVGASI YÜZÜNDEN AÇILAMIYOR"

Batı Çevre Yolu ile ilgili de konuşan Türel, bugüne kadar yolun açılamamasından CHP'li Büyükşehir ve Konyaaltı belediyelerini sorumlu tutarak, "CHP'li büyükşehir ve Konyaaltı belediye başkanlarının anlaşamaması nedeniyle bu yolun açılamadığını görüyoruz. Onların bu anlaşmazlığı yol önünde bir engel gibi duruyor. Kesinlikle bu yol kamulaştırma ile değil planlama ile açılmalı. Devlet bu iş için ekstra farklı bir kaynak ayırmamalı diye düşünüyorum. Eğer birilerinin keyfi için 'hadi burada kamulaştırma yapalım' dersek harcanacak kaynak 35 milyon lira. Antalya'da, Akaydın ile Böcek kavga ediyor diye, biz 35 milyon lirayı sokağa atamayız. Kimse kusura bakmasın anlaşsınlar, buranın planını yapsınlar." diye konuştu.

BELDE BELEDİYELERİ KAPANIYOR

Büyükşehir Yasası konusunda ise çalışmaların sürdüğünü hatırlatan Türel, kanunun haziran ayı içinde çıkmasını beklediklerini dile getirdi. Çalışmalar devam etmesine karşın, kesinleşmiş bazı hususlar bulunduğuna değinen Türel, "Kesinleşmiş hususlardan bir tanesi, büyükşehir sınırları oluyor. Yani bir ilin sınırları aynı zamanda belediye sınırı olacak. İl sınırları içindeki tüm ilçe ve belde belediyeleri büyükşehir belediyesine bağlı olacak ve oy kullanacak. Belde belediyeleri kapatılacak. Büyüklüğüne göre mahallere bölünecek veya mahalle olacak. Ayrıca geçtiğimiz günlerde muhtarlıkların kaldırılması yönünde haberler basına yansıdı bu kesinlikle doğru değil. Muhtarlıkların kaldırılmasını görüşmedik bile bu haberler külliyen yalandır." şeklinde konuştu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.