Bugünkü
Takvim

İhtilal olacakmış haberim yok

Özkök, "12 Eylül'de istifa ettim. İhtilalden haberim yok. İstifa durduruldu. Yoksa Türkiye'nin Microsoft'u olacaktım" dedi

ABONE OL
İhtilal olacakmış haberim yok
Elektroniğe karşı her zaman heves ve kabiliyeti olduğunu söyleyen emekli Orgeneral , Genelkurmay Başkanlığı döneminde bilişim teknolojisine büyük önem verdiklerini, faydasını da gördüklerini kaydetti. 12 Eylül darbesinden önce istifa ettiğini belirten Özkök, şunları anlattı:

'TV ANTENCİLİĞİ YAPACAKTIM'
"İzinden geldim... Eşime 'Ayrılacağım' dedim. 'Ne yapacaksın?' dedi. Bir de yüzbaşılığımda da ayrılmaya kalkışmıştım. O zaman televizyon antenciliği yapacaktım. Bu sefer dedim, 'Yazılım şirketi kuracağım.' 12 Eylül müdahalesinden önce komutanıma gittim, 'Ayrılmayı düşünüyorum. Bilgisayar yazılımcılığı yapacağım' dedim. Meğer ihtilal olacakmış haberim yok. Sonra ihtilal oldu, istifalar durduruldu." O dönem, özel kalem müdürlüğü, sonra 22 yıl generallik yaptığını kaydeden Özkök, şöyle devam etti: "Hindistan'da InfoSys diye bir şirket kurmuşlar. Benim düşüncemden 2 yıl sonra kurulmuş. Gençler orada devamlı yazılım yapıyor. Orada vesile oldu anlattım. Dedim ki; 'Ben sizden 2 yıl önce davranacaktım; Türkiye'nin Microsoft'u da ben olacaktım.' Tabii olurdu, olmazdı bilmiyorum ama ben onu gördüm..."

'KİLİT ÜLKEYİZ'
Türkiye'nin uluslararası camiada büyük ve güçlü bir ülke olduğunu vurgulayan Özkök, "Türkiye; Avrupa, Ortadoğu, Afrika ve Orta Asya'yı etkileyen jeopolitik ve jeostratejik konumlarıyla, demokratik yapısıyla, kültürel değerleriyle, insan potansiyeliyle ve ekonomik gücüyle dünya üzerindeki kilit ülkelerden birisi durumunda" dedi.

ABD İSTİHBARATI BİLGİSAYARLARIMIZDA
Türkiye'de milli işletim sistemi olmadığı için yabancı işletim sistemi kullanmak zorunda kalındığını belirten Özkök, şöyle konuştu: "Mesela Windows gibi... ABD istihbaratının Windows'tan bazı açık kapılar bırakmasını istemeyeceğinden emin miyiz? Google'u düşünün. Herkesin bir gmail hesabı var. Benim de var. Açıp bakmaz mı ne oluyor, kimler ne yazıyor? Bunların bilincinde olarak onu kullanmamız lazım."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.