Bugünkü
Takvim

Serbest kalan gazetecileri kabul etti

  • Siyaset
  • 18.09.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 18.09.2011 20:49
ABONE OL
Serbest kalan gazetecileri kabul etti
Cumhurbaşkanı "Abdullah Gül" , resmi ziyaret için geldiği 'nın başkenti 'de ilk olarak İran'da casusluk yaptıkları iddiasıyla tutuklanan ve kendisinin girişimlerinin ardından serbest bırakılan Alman gazeteciler Marcus Hellwig ve Jens Koch'u kabul etti.

Cumhurbaşkanı Gül'ün Bild gazetesinin muhabiri Hellwig ve foto muhabiri Koch ile görüşmesi, Berlin'de konakladığı Ritz Carlton Otel'de gerçekleşti.

Alman gazeteciler Hellwig ve Koch, içeri girdiklerinde Cumhurbaşkanı Gül'e Türkçe olarak ''Her şey için teşekkür ederiz'' dediler.

Gül ise ''Bir şey değil'' yanıtını verdi. Şubat ayında İran'a gerçekleştirdiği ziyaret öncesinde Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff'un durumu kendisine ilettiğini anlatan Gül, ''O da sizler için çok uğraştı'' dedi.

Başlangıcında bir süre görüntü alınmasına izin verilen görüşme, daha sonra basına kapalı devam etti.

Görüşmede gazetecilerin, Tebriz'de hapishanede bulundukları sırada Gül'ün İran'a geleceğini radyodan öğrendiklerini ve ''Cumhurbaşkanı inşallah bizi kurtarır'' diye dua ettiklerini anlattıkları öğrenildi.

İran'da zina suçundan idama mahkum edilen Sakine Aştiyani'nin ailesiyle röportaj yapmak isteyen Alman gazeteciler Marcus Hellwig ve Jens Koch bu ülkede tutuklanmışlardı.

Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff, Cumhurbaşkanı Gül'e şubat ayında İran'a gerçekleştirdiği ziyaret öncesi gazetecilerin durumunu iletmiş ve serbest bırakılmaları için destek istemişti.

Gül'ün ziyareti sırasında durumuİranCumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'a iletmesinden bir süre sonra iki gazeteci serbest bırakılmıştı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.