Bugünkü
Takvim

Rum bakan saçmaladı!

Dışişleri Bakanı Markulli: Türkiye'nin aslanlıklarının içi boş.

  • Siyaset
  • 18.09.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 18.09.2011 17:13
ABONE OL
Rum bakan saçmaladı!
Kıbrıs Rum yönetimi Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli, Türkiye'nin, Rumlar adına Doğu Akdeniz'de ve doğalgaz ı yapacak Noble Energy şirketinin sondaj platformunun sözde ''12. Parsel''deki sondaj noktasına ulaşmasına tepki göstermediğini, bunun, ''son haftalardaki aslanlıklarının içi boş olduğunun kanıtı olduğunu'' iddia etti.

Rum yönetimi Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli, Rum Simerini gazetesine verdiği demeçte, ''Türkiye'nin Akdeniz'de sıcak olay çıkarmasının mümkün olmadığını'' ileri sürerek, Türkiye'nin Güney Kıbrıs'a ve Noble Energy şirketine karşı ''saldırgan bir harekette bulunması'' ihtimalini uzak gördüğünü belirtti. Markulli, bu değerlendirmesini izah ederken, şunları kaydetti.

''Böyle bir gelişme mümkün değil. Çünkü, Türkiye'nin Amerikan çıkarlarını zedelemeye karar verirken iki kere düşünmesi gerekir. Ayrıca, ABD'nin Türkiye'ye, Noble'dan uzak durması ve tacize yeltenmemesi, saldırgan veya düşmanca olarak algılanacak herhangi bir harekette bulunmaması yönünde sert mesaj vermişe benziyor.''

Markulli, Türkiye'nin, doğalgaz sondajlarında kullanılacak platformun ''Afrodit'' adı verilen ''12. Parsel''deki sondaj noktasına ulaşmasına tepki göstermediğini de belirterek ''Bu, Ankara'nın son haftalardaki aslanlıklarının içi boş olduğunun bir göstergesidir, elbette olumlu bir gelişmedir'' iddiasında bulundu.

Türkiye'nin KKTC ile birlikte yaptığı bazı hareketleri ''hukuki açıdan geçersiz'' diye niteleyerek, bunların Rum tarafınca şikayet edileceğini, sözde ''egemenlik haklarını uygun her yöntemle savunacaklarını'' ileri süren Markulli, ilgili sorulara karşılık özetle şunları söyledi:

''Türkiye'deki politikacıların halen, kriterleri aday ülkelerin değil AB'nin koyduğunu anlamadıklarına inanıyorum. Maalesef, Türkiye'nin büyük ve güçlü bir ülke olduğuna ve AB'nin büyük tavizler istemeden kendilerini kabul etmek zorunda olduğuna inanıyorlar. Üyelikte mesele büyüklük değil, AB mevzuatına ve davranışlarına uyum meselesidir.

Türkiye, AB'nin sabrını sınıyor ve aynı zamanda pek çok karta oynuyor. Bunlar arasında Arap dünyasına liderlik edecek bölgesel İslam, Müslümanlık kartı da var. Bana göre AB'nin ciddi şekilde düşünmesi ve nihayet, Türkiye'nin üyelik sürecine ilişkin karar alması, üyeliği konusunda kendisine; AB üyesi ülkelerin tamamını tanıması ve diğer devletlerle ilişkilerinde uluslararası hukuka uygun davranması da dahil, bazı net tavsiyelerde bulunması gerekir.
Türkiye'nin son zamanlardaki, bölgesel rolünü artırmaya yönelik diplomatik hareketlerini endişeyle izliyoruz. Yalnız biz değil, AB'nin tamamı, ABD ve diğer bütün büyük güçler Erdoğan hükümetinin yeni yaklaşımlarını, özellikle de İsrail'le tehlikeli şekilde gerilen ilişkilerini izliyor. Arap dünyasını aniden kucaklaması ve Arapların kurtarıcısı ve Müslümanların lider ülkesi Türkiye'ymiş gibi ortaya koyduğu söylemi ile Türkiye'ye yeni bir görüntü katıyor.

İsrail ile enerji alanında olası işbirliği konusunda diyalog içerisindeyiz ve bu diyaloğumuz tatmin edici düzeyde ilerliyor.BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi olan Rusya ve ABD ile ilişkilerimiz de mükemmel düzeydedir ve gerek ABD gerek Rusya ile bütün alanlarda geleneksel ilişkilerimiz vardır.

Rusya ezelden beridir Kıbrıs sorununda hararetli ve istikrarlı destekçimizdir. 1960'tan bugüne, ülkemizin geçirdiği bütün zor zamanlarda yanımızda olmuştur. ABD'de önemli sayıda soydaşımız yaşıyor ve onların yardımıyla Kongre ve genel olarak Amerikan hükümetiyle ilişkilerimizi ileri götürüyoruz.''

kalan karakter 1000

hakan hakan

sıfatı sıfat değil tipe bak

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 18.09.2011 21:27
dogu dogu

bu kadar cirkin meymenetsiz bi surat gormedim. ocu gibi kadin

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır1
cevapla 18.09.2011 21:14
avrupalı türk avrupalı türk

AVRUPAYI göreve çağırmak sizemi düşmüş aç tavuklar,sizin ne söz söylemeye hakkınız var,AVRUPANIN KAMBUR larından birisiziniz zaten!!!sana söylemek kolay,islam alemine oynuyor TÜRKİYE diye,ama AĞABABANIZ(belçika,almanya,hollanda,fransada)15 milyoınu aşkın müslüman vatandaşları var,onlara nasıl hesap verecek kazan kaynarsa??SİZ ÜRÜYÜN DURUN,VİZYONSUZ SEFİLLER

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 18.09.2011 19:25
YURTSEVER ASLAN,. YURTSEVER ASLAN,.

kARIDA SURAT YOKKİ. YATAĞA ATSAM SURATINI KAPATMAM LAZIM.MAHKEME DUVARI GİBİ SURATI VAR.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 18.09.2011 19:09
mehmet mehmet

vursan ugrastigin cocuga bak derler 1 saatlik isin var zaten

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 18.09.2011 19:03

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.