;

Seçime katılacak parti sayısı 15'e düştü

'da yapılacak milletvekili genel seçimlerde oy pusulasında yer alacak parti sayısı 15'e düştü.

Parti sayısı 15e düştü
ÖDP ve Yurt Partisi, eksik olan evraklarını seçim takviminde yer alan süre içerisinde Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) getirmedikleri gerekçesiyle seçime katılamayacaklar. 12 Hazirandaki seçimlere 27 partinin katılma yeterliliği taşıdığını açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından seçime bazı partiler bağımsız adaylarla bazı partiler de ittifak yaparak girme kararı aldı.

Eşitlik ve Demokrasi Partisi, Alternatif Parti, Halkın Yükselişi Partisi, İşçi Partisi, Genç Parti ve Bağımsız Türkiye Partisinin temsilcileri YSK'ya, seçime katılmayacaklarına ilişkin dilekçelerini sunmuştu. YSK'nın ilk açıkladığı 27 parti sayısı 12 Nisan günü 18'e düştü. Son olarak da Hak ve Özgürlükler Partisi YSK'nın kapısını çalarak seçime katılmama kararı aldıklarını açıklamıştı. YSK, 16 Nisan Cumartesi gününe kadar siyasi partilere milletvekili listelerindeki eksiklikleri tamamlamaları için süre vermişti. Edinilen bilgiye göre ÖDP ve Yurt Partisi'nin belirtilen bu süre içerisinde eksik evraklarını sunmadıkları öğrenildi. ÖDP'nin eksik evraklarını 18 Nisan Pazartesi günü YSK'ya getirdiği, YSK'nın da seçim takviminde belirtilen süre geçtiği için belgeleri kabul etmediği kaydedildi. Böylece Genel Seçimlerinde oy pusulasında ismi yer alacak parti sayısı 15'e düştü. Buna göre seçime girecek partilerin oy pusulasındaki sıralaması şöyle oldu:

1-

2-

3-

4- Emek Partisi

5- Millet Partisi

6- Liberal Demokrat Parti

7- Saadet Partisi

8- Hak ve Eşitlik Partisi

9-

10-

11- Doğru Yol Partisi

12- Türkiye Komünist Partisi

13- Milliyetçi Muhafazakar Parti

14- Büyük Birlik Partisi

15- Demokratik Sol Parti

  • 19 Nisan 2011, Salı 10:26

kalan karakter 1000

selen selen

bu haber türkiye asya avrupa bütün bölgelerimizde vardır

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 13.06.2011 14:09
fatma diner.mmp fatma diner.mmp

günaydın .çok mutluyum. benim uğurlu sayım 13 yani neymiş. mmp.milliyetçi ve muhafazakar parti .haydi türkiyem el ver ahmet reyiz yılmaz a.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır6
cevapla 19.04.2011 11:00

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.