Bugünkü
Takvim

toplantısı sona erdi

  • Siyaset
  • 24.02.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 24.02.2011 19:23
ABONE OL
MGK toplantısı sona erdi
Yaklaşık 5 saat süren Milli Güvenlik Kurulu () Toplantısının ardından yapılan açıklamada, Lübnan, Mısır, Tunus ve Libya'daki gelişmelerin değerlendirildiği, bu ülkelerde yaşayan vatandaşların talepleri üzerine yürütülen tahliye faaliyetlerinin ele alındığı ve bundan sonraki süreçte alınabilecek ilave tedbirlerin görüşüldüğü kaydedildi.

başkanlığındaki MGK toplantısının ardından yapılan yazılı açıklamada, terörle mücadelenin tüm vechelerini kapsayan çok boyutlu tedbirlerin uygulanması bağlamında son Milli Güvenlik Kurulu toplantısından bu yana kaydedilen gelişmelerin gözden geçirildiği belirtilerek, devletin tüm kurumlarının bu tedbirlerin uygulamasını önümüzdeki dönemde de işbirliği içinde ve kararlılıkla izleyeceklerinin teyit edildiği kaydedildi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bu çerçevede, İçişleri Bakanlığı Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı'nca yürütülen, 'Terörle Mücadele Stratejisi'ne ilişkin çalışmalar gözden geçirilmiştir. Vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğinin pekiştirilmesine dayanan bu kapsamdaki çalışmalar sürdürülürken, ülkemizin bölünmez bütünlüğünü, milletimizin güvenliğini ve vatandaşlarımızın yaşama hakkını hedef alan terörle mücadelenin de hukuka saygı ve insan haklarının korunması temelinde, taviz verilmeksizin, aynı azim ve kararlılıkla sürdürüleceği bir kez daha vurgulanmıştır. Bu mücadelenin en önemli unsurlarından birini, devletimizin birlik ve bütünlüğü ile kökü asırlara dayanan kardeşlik ve barış içinde bir arada yaşama duygusuna gönülden inanan vatandaşlarımızın terör örgütü ve yandaşlarının her türlü tahrik ve girişimleri karşısında sağduyularını korumaya devam edeceklerine olan kat'i inanç teşkil etmektedir."

"IRAK'TAKİ GELİŞMELER DEĞERLENDİRİLDİ"

Açıklamada, Irak'taki son gelişmelerin değerlendirildiği de ifade edilerek, "Iraklı siyasi gruplar arasında varılan mutabakat uyarınca 21 Aralık 2010 tarihinde kurulan yeni Irak hükümetinin, Irak halkının temel ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik ekonomik kalkınma ve yeniden imar faaliyetlerini, anılan mutabakat çerçevesinde, etkin şekilde yürütebilmesinin Irak'ta ulusal uzlaşıya, toplumsal huzura ve halkın esenliğine katkı sağlayacağı ve Türkiye'nin Irak'a bu yöndeki desteğinin devam edeceği yinelenmiştir. Ayrıca, Türkiye-Irak, ABD üçlü işbirliği mekanizması kapsamında terörle mücadeleye ilişkin son dönemde gerçekleştirilen çalışmalar gözden geçirilmiştir" denildi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.