Bugünkü
Takvim

MGK toplandı

Cumhurbaşkanı 'ün başkanlığında (MGK) toplantısı başladı. Toplantının ana gündem maddesinde Libya'da yaşanan son olaylar bulunuyor.

  • Siyaset
  • 24.02.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 24.02.2011 14:27
ABONE OL
MGK toplandı
Çankaya Köşkü'ndeki toplantıya Cumhurbaşkanı 'ün yanı sıra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, MGK üyesi bakanlar, kuvvet komutanları ve ilgili bürokratlar katıldı. Toplantı öncesi Başbakan Erdoğan MGK üyesi bakanlar ve Genelkurmay Başkanı'nın katılımıyla bir Libya değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi. Bu toplantıda alınan kararlar, 25 bin Türk vatandaşının tahliyesi ve bundan sonraki süreçte izlenecek politika konusunda Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun MGK'ya bilgi vermesi bekleniyor. Öte yandan Kuzey Kıbrıs'ta Türkiye aleyhine pankartların açıldığı mitingin ve ardından Türkiye KKTC ilişkilerinin geldiği nokta konusunu da MGK üyeleri masaya yatıracak.

Bu toplantı 2011 yılının ilk MGK toplantısı olmasının yanı sıra Balyoz tutuklamaları sonrası da gerçekleştirilen ilk MGK olması nedeniyle büyük önem taşıyor. Bu süreçte Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Org. Işık Koşaner ile İstanbul ve Ankara'da olmak üzere iki kez görüşmüştü. Cumhurbaşkanı Gül ise haftalık olağan görüşme kapsamında hem Başbakan hem de Koşaner'le buluşmuştu. Tutuklamaların ardından ilk kez hükümet üyeleri ve sivil bürokratlar askerle bir araya gelecek. MGK'da tutuklamaların, özellikle de muvazzaf subayların durumunun gündeme gelmesi bekleniyor.

Bunların yanı sıra terörle mücadele konusundaki iç ve dış gelişmeler de MGK'nın gündeminde olacak. Özellikle 12 Haziran'da yapılacak milletvekili seçimleri öncesi terör örgütünün gerçekleştirebileceği eylemler konusunda görüşülecek. Öte yandan bu MGK, iki üye için son toplantı olacak. Seçim takvimi nedeniyle istifa edecek olan Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay MGK'ya son kez katılacaklar.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.