Bugünkü
Takvim

AB'ye ne zaman kalkacak?

Türkiye'nin sınırları üzerinden AB'ye kaçak giren kişilerin geri almayı, AB'nin de, muafiyetini sağlamayı kabul ettiği bildirilirken, Dışişleri Bakanı da, "Bu aşamada artık Türkiye ile Avrupa Birliği arasında vize muafiyeti müzakerelerinin başlaması önünde bir engel kalmadığını düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

  • Siyaset
  • 28.01.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 28.01.2011 14:30
ABONE OL
AB'ye vize ne zaman kalkacak?
Davutoğlu, "Muafiyet görüşmelerinin biran önce başlaması için Avrupa Birliği'nin gerekli kararı almasını ve adımların atmasını bekliyoruz. Geri kabul anlaşması ancak ondan sonra, o sürece paralel olarak işletilebilir bir süreçtir" dedi.

, Karadağ ve Bosna'yı ziyaret için hareketinden önce Esenboğa Havaalanında düzenlediği basın toplantısında AB ile geri kabul anlaşması ve sinin muafiyeti konularında mutabakata varıldığı haberlerini değerlendirdi.

Vize muafiyeti konusunda "çok ısrarcı" olduklarını ifade eden Davutoğlu, "Bu aşamada artık Türkiye ile Avrupa Birliği arasında vize muafiyeti müzakerelerinin başlaması önünde bir engel kalmadığını düşünüyoruz" diye konuştu. Davutoğlu şöyle devam etti:

"Bu muafiyet görüşmelerinin biran önce başlaması için Avrupa Birliği'nin gerekli kararı almasını ve adımların atmasını bekliyoruz. Geri kabul anlaşması ancak ondan sonra, o sürece paralel olarak işletilebilir bir süreçtir. Ama olumlu bir gelişmedir."

Ahmet Davutoğlu, Türkiye-AB ilişkilerinin çok detaylandırılmış mekanizmalara sahip olduğuna, birçok boyutunun bulunduğuna işaret ederken Türkiye'nin AB'ye entegrasyon süreci kararlığını her zaman ortaya koyduğunu, Türk hükümetince her düzeyde dile getirildiğini belirtti. Davutoğlu şunları da söyledi

"Ancak maalesef Avrupa Birliği tarafında, gerek müzakerelerin önüne siyasal bir takım engeller koyarak, başta Kıbrıs olmak üzere, gerekse iç politika tartışmaların bağlamında bu konu ele alınma suretiyle Türkiye'nin Avrupa Birliği entegrasyon konusunda şüpheler yaratacak beyanlarda bulunmak şekilde olsun bu iradenin Türkiye'nin gösterdiği iradeye kadar güçlü olmadığını hepimiz müşaade ediyoruz.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Biz de bu kararlı duruşumuzu sürdüreceğiz" dedikten sonra AB ve üyesi ülkelerin Türkiye ile ilişkilerin AB açısından taşıdığı önemini bir kez idrak etmeleri, ilişkilere bir vizyon perspektifinden bakmaları ve bu sürecin sonunda entegrasyonun gerçekleşmesi umudunu dile getirdi.

Davutoğlu, ancak böyle bir tutumun AB tarafından benimsenmemesi halinde bile Türkiye'nin iç reform sürecinin devam edeceği mesajını da verdi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.