Bugünkü
Takvim

Yağmalanan tapu bilgileri Türkiye'de

Musul ve Kerkük'te 2003'te yağmalanan tapu dairelerindeki Türkler'e ait kayıtların, daha önce 'kopyalanıp' Türkiye'ye getirildiği ortaya çıktı. Bakan Demir: Belgelerin hepsi elimizde

Yağmalanan tapu bilgileri Türkiye'de
Irak savaşı sırasında Kerkük ve Musul'da da büyük bir yağma yaşanmıştı.
Irak birliklerinin geri çekilmesini fırsat bilen peşmergeler 10-11 Nisan 2003 tarihlerinde önce Kerkük, sonra Musul'da devlet dairelerine girdiler.
Televizyonların görüntülerine yansıyan yağmanın adresi tapu ve nüfus idareleriydi.
Türkmenlere ve Araplara ait kayıtlar büyük ölçüde zarar gördü. Tapular çalınarak ya da yakılarak ortadan kaldırıldı.
Bu girişim, bölgenin Türkmen ve Araplardan arındırılması için bir altyapı hazırlama çabası olarak değerlendirildi.
Türkmenler, gayrimenkullerini, topraklarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.
***

Dün Ankara'da Turkuvaz Medya Grubu'nun kahvaltısına konuk olan Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, bu konuda çok önemli bir bilgiyi açıkladı.
Demir "savaştan önce Türkler gitti, Musul ve Kerkük'teki tüm tapu bilgilerini çıkarıp Türkiye'ye getirdi. Hepsi elimizde" dedi.
***

Peki bu büyük operasyonu Türkiye nasıl gerçekleştirdi?
Edindiğimiz bilgilere göre, daha körfez savaşından önce Süleymaniye'de konuşlanmış olan Türk güvenlik birimleri ve görevliler, ileride oluşabilecek her türlü tehlike ve tehdide karşı gerekli çalışmaları yaptılar.
Tapu ve nüfus idarelerinin yağmalanacağına ilişkin istihbarat da, eylem gerçekleşmeden çok önce alındı. ... Ve istihbaratın gereği yapıldı:
Türk görevliler, Türkmenlerin Musul ve Kerkük'teki tüm tapu kayıtlarını kopyalayarak Türkiye'ye ulaştırdılar...
Böylece Türkmen nüfusun gayrimenkulleri güvence altına alınmış oldu.
***

Türkiye sadece Musul ve Kerkük'teki Türklerin mal varlıklarını güvence altına almakla kalmadı, Osmanlı coğrafyasındaki diğer tapuları da gözden geçirmeye başladı.
Bayındırlık Bakanı Demir, Osmanlı döneminden kalma 23 ülkeye ait tapu kayıtlarının çıkarıldığını, sayfa sayfa temizlenip hem mikro filme, hem de dijital ortama aktarıldığını söyledi.
Demir, kayıtları Osmanlıcadan Türkçeye çevirme işlemlerinin de tamamlandığına dikkat çekti.
Bu çalışmaların sonucunda ne mi oldu?
Tam 9 bin cilt dolusu Osmanlı tapu kaydı temizlendi. ...Ve Bayındırlık Bakanlığı arşivlerinde koruma altına alındı.
kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.