Bugünkü
Takvim

'li başkandan başsavcıya tepki

'nun referandum mitinglerinde " Başörtüsü sorununu ancak biz çözeriz" açıklamasıyla başlayan başörtüsü konusu içinde sert tartışmalara ve çatlağa sebep olmuştu.

  • Siyaset
  • 21.10.2010 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 21.10.2010 19:01
ABONE OL
CHP'li başkandan başsavcıya tepki
AK Parti'nin başörtüsü sorununu ortadan kaldırmak amacıyla dün başlattığı görüşme trafiğine olumsuz cevap veren yönetimi, Kılıçdaroğlu'nun sözlerini havada bırakmıştı.

Başörtüsü ile ilgili görüşme trafiği devam ederken, partilere gözdağı ve tehdit olarak olarak algılanan açıklama Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı 'dan gelmişti. Yalçınkaya'nın 5 sayfalık açıklamasına her kesimden büyük tepki geldi.

Yalçınkaya'ya tek destek ise CHP yönetiminden geldi. CHP yönetimi adına açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Türkiye'yi ayağa kaldıran açıklama için '' Sayın Başsavcı'nın bu görüşünü TBMM'ye müdahale olarak değerlendirmiyorum, sadece bir uyarı görevi yapıyor '' şeklinde konuştu.

CHP yönetimi bu açıklamayı yaparken aynı saatlerde CHP Adıyaman İl Başkanı Ali Murat Bilgiç, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın üniversitede başörtüsü serbestisinin laikliğe aykırı olduğu yönündeki sözlerine tepki gösterdi.

Başkan Bilgiç, şöyle konuştu: "Ben Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın açıklamasını çok doğru olduğunu söyleyemem. Her şeyden önce ortada yapılmış genel bir düzenleme olmadığı için bunun laikliğe uygun olup olmayacağını anayasaya uygun olup olmayacağı konusunda insanların yorum yapmalarını doğru bulmuyorum. Eğer yasal düzenleme yapılmış olsaydı, o konuda bir fikir yürütebilirdi bence o zaman konuşmaktan çok gereğini yapardı. Bu aşamada konuşmasını doğru bulmuyorum."

Yargıtay'ın açıklamasını sadece AK Parti'ye olmadığını savunan Başkan Bilgiç, "Yargıtay cumhuriyet başsavcısının konuşması sadece AK Parti'ye değildir, bütün siyasi partilerdir. Uyarı ve bir tehdit niteliğindedir. Bunun sübjektif kişisel bir yorum olarak görüyorum. O zaman siyasi partiler bir şey yaparken gidip birilerine mi sormaları gerekiyor ? Hayır. Burada bu yetkinin aşıldığını düşünüyorum." şeklinde konuştu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.