Bugünkü
Takvim

a 16 yeni sosyal hak geliyor

İlk kez toplu sözleşme masasına oturup 2012 için yüzde 16 zam talebinde bulunan a ten yüzde 3 artı 3’lük zam karşılığı geldi.

  • SGK
  • 15.05.2012 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 15.05.2012 10:26
ABONE OL
Memura 16 yeni sosyal hak geliyor
, gelecek yıl için de yüzde 14 zam isteyen a yüzde 2 artı 3'lük zam teklifiyle karşılık verdi.

Memur-Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu "Dağ fare bile doğuramadı" dedi. Hükümet zam dışında memura 11 ayrı hizmet kolu için 16 ayrı teklif sundu.

Kritik gün çarşamba

Dün yapılan görüşmeler sırasında hükümetin teklifiyle birlikte ortam gerildi. Hükümet, görüşmelerin yüzde 3 artı 3'lük oran üzerinden yapılmasını isteyince 10 dakika ara verildi. Daha sonra Memur- Sen'in talepleri okundu. Gündoğdu zam teklifi için "yok hükmünde" derken, kamu çalışanlarının hak ettiği kazanımları elde edinceye kadar mücadelelerine kararlılıkla devam edeceklerini söyledi.

Sendikalar, yarınki masadan makul bir teklif çıkmaması halinde meydanların ısınacağı mesajı verdiler.

Hükümet memurdan gelen sosyal talepler arasından 16'sını kabul ettiğini sendikalara bildirdi:

3 gün için 32,5 lira

*İmam-hatip ve müezzin-kayyımlara dini bayram günlerinde çalıştıkları her gün için bütçedeki fazla çalışma saat ücretinin 8 saate tekabül eden tutarı kadar fazla çalışma ücreti ödenecek. 

*Buna göre, söz konusu din adamları bu yıl Ramazan Bayramı'nda 3 günün karşılığı 32,5 lira; 4 günlük Kurban Bayramı'nda da 43 lira 20 kuruş fazla çalışma ücreti alacak.

Kar tatilinde ek para 

Derslerin çeşitli nedenlerle yapılamaması ya da öğretime ara verilmesi durumunda öğretmenler varsa ders ve ek ders görevlerini yapmış sayılarak parasını alacak. 

*Akademik jüri üyelikleri için ek ders ücreti ödenecek.

*İlk defa öğretmen kadrolarına atananlara uygulanan 'İLKSAN'a zorunlu üye olma' şartı kaldırılacak.

SGK'cıya bedava kart

*TRT'de verici istasyonu, stüdyo ve haber müdürlüklerinde çalışan personele koruyucu gıda yardımı yapılacak. 

*Gelir İdaresi ve SGK'da denetim, tahsilat, yoklama ve icra işlerinde sürekli fiilen görev ya pan personelin tamamına toplu taşıma kartı verilecek.

24.00'ten sonra 4 lira 

Kültür ve sanat alanında çalışanlara saat 24.00'ten sonra yaptırılan her bir saatlik fazla çalışma için 3 kat fazla çalışma ücreti ödenecek. Buna göre örneğin tiyatro oyuncuları saat 24.00'ten sonraki her bir saat için 4 lira 5 kuruş fazla çalışma ücreti alacak.

Ambulans şoförü puan alacak 

*İller Bankası personelinin beklediği sözleşme ücretleri ile ulaştırma sektöründeki personelin ek ödemesine ilişkin YPK kararları çıkarılacak. 

*Fabrika, atölye, laboratuvar, yeraltı ve açık arazi şartlarında çalışan memura koruyucu giysi verilecek. 

*Hastanelerle sosyal hizmet kuruluşlarında çalışan sözleşmeli personel yemek ücreti ödemeyecek. 

*Asli görevinin yanında sürekli ambulans şoförlüğü yapan acil tıp tekniker ve teknisyenlerine ilave performans puanı verilecek.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.