Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Saklambaç
  • 04.06.2013 Gazete
ABONE OL

Ünlüler nöbette

Amaçları doğa ve çevreyi korumak olan ünlüler; 'ndan dün de ayrılmadı. 'ten 'a kadar birçok ünlü; 'Biz halk olarak buradayız' dedi ve herkesi sağduyuya çağırdı

Ünlüler nöbette
Taksim Gezi Parkı; ünlülerin ikinci adresi oldu. 7 gündür buradan ayrılmayan sanatçılar; dün etrafta şenlik havası yarattı. Yaşanan şiddet olaylarını kınayan ünlü isimler; dün daha da kalabalık bir halde Gezi Parkı'ndaydı. Halit Ergenç, Mehmet Günsür, Deniz Çakır, Selma Ergeç, Rıza Kocaoğlu, Cansu Dere, Hümeyra, Keremcem, Can Bonomo, Selen Seyven, Mustafa Alabora ve Haldun Dormen; parkta yerini alan isimlerden sadece birkaçıydı.

'HER TÜRLÜ ŞİDDETE SON VERİN'
Vatandaşla dayanışma içerisinde olan sanatçılar; yardım çadırına da bol bol malzeme desteği yaptı. "Greve çıktılar" şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını da dile getiren oyuncular; "Biz, ağaçların kesilmemesi, çevre ve doğa için buradayız" dedi. Ünlü isimler, ardından da ortak bir basın açıklaması düzenledi. Hepbir ağızdan okunan açıklamada şu sözlere yer verildi: "Her türlü şiddetin bir an önce durması, herkesin birbirini anlamaya çalışması ve bugünden sonra barışçıl bir ortam için adımların bir an önce atılması için Gezi'deyiz. Taksim'de kalmış son yeşil alanın içine; yıllarca önce yıkılmış Topçu Kışlası'nın yeniden inşa edilmesini istemediğimiz için Gezi'deyiz..."

'GÖRMEYE BAŞLAYIN'
Başarılı oyuncu Halit Ergenç, sosyal paylaşım sitesinden yayınladığı mektupla yaşanan üzücü şiddet olaylarına değindi. "Şiddet uygulayarak haklı olunmaz" mesajı veren Ergenç; şunların altını çizdi:

"Ortalığı yakıp yıkan grupları şiddetle kınıyorum.
Görmeyi asla istemeyeceğimiz manzaralar. Bunlar; kendini savunan insanların hareketinin parçası değil. Lütfen; bu şiddeti durdurun. Görmeye, dinlemeye ve anlamaya başlayın."

'HALK OLARAK BURAYA GELDiK'
Taksim Gezi Parkı'nda bir araya gelip şenlik havası yaratan birçok ünlü sanatçı; ortak basın açıklaması yaptı. Sözlerine "Biz halk olarak buradayız" diye başlayan ünlüler; herkesi duyarlı olmaya davet etti.

Maksadın 'çevre ve doğa'
olduğunun altını çizen ünlüler; yaşanan şiddet olaylarını ise kınadı. Ünlü isimler; "Bu olaylara karışanların; bu parkta kitap okuyarak eylem yapan kişilerle ilgisi yoktur" dedi.

BURUK'TAN YARDIM
Birçok ünlü gibi tasarımcı Nihan Buruk da; Gezi Parkı'ndaki yardım çadırına malzeme getirdi. Buruk, "Burada olup herhangi birine en ufak bir faydam olursa bile ne mutlu bana" dedi.