Bugünkü
Takvim

Başağrısı en çok kadınları seviyor

"Durup duruken başıma bir ağrı girdi" "Bu hafta iş yerim çok stresliydi, o nedenle başım sürekli ağrıyor" "Işığa ya da ses tahammül edemiyorum, kafam kazan gibi kaynıyor sanki..."

  • Saklambaç
  • 24.10.2010
ABONE OL
Başağrısı en çok kadınları seviyor
Siz de belirli dönemlerde sebepli ya da sebepsiz benzer cümleler kuruyorsanız bu durum gerilim tipi na işaret ediyor olabilir. Günlük hayatın koşuşturması ve yoğun iş temposu içinde en sık görülen rahatsızlıklardan birinin gerilim tipi baş ağrısı olduğuna dikkat çeken Memorial Şişli Hastanesi Nöroloji Bölümü'nden Uz. Dr. Abdullah Özkardeş, baş ağrısı hakkında bilgi verdi ve önemli tavsiyelerde bulundu.
300'den fazla ağrı var Baş ağrısı nedeniyle yılda 10 milyondan fazla insan doktora veya acil servise gitmektedir. Baş ağrısı yapabilen 300'den daha fazla tıbbi hastalık bilinmektedir.

ALINACAK ÖNLEMLER
Yoğun iş temposundan kurtulun
Kendinize zaman ayırın
Bol bol yürüyüş yapın
Kısa süreli ılık duşlar alın
Gerginliğinizi artıracak türde kitap okumayın ve bu tarz filmler izlemeyin...

AĞRI KESİCİ KULLANIRKEN DİKKAT EDİN
Ağrı kesicilerle kontrol edilemeyen ağrılar için antidepresan, beta bloker ve antikonvülzan ilaçlar gibi önleyici tedaviler verilebilir. Bu ilaçlar, hastalık migren de olsa faydalı olabilecektir. Genellikle yeni ve etkisi hızlı olan antidepresan ilaçlar kullanılır, bu ilaçların yan etkileri de oldukça azdır. Antidepresan ilaçlar, etkili olup olmadıklarına karar verebilmesi için en az 1-2 ay kullanılmalıdırlar.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.