Bugünkü
Takvim

Sarı nokta hastalığı, tedavi edilmezse körlüğe neden oluyor! Sarı nokta hastalığının belirtileri nelerdir?

Sarı nokta hastalığı, tedavi edilmediğinde körlüğe neden oluyor. Keskin gözler için ise sağlıklı beslenmek gerekiyor. Uzmanlar pazı, ıspanak, lahana ve cevizin faydalarına değiniyor.

ABONE OL
İki gözüm lahana
Genetik geçişli bir hastalık olan makula dejenerasyonu yani sarı nokta rahatsızlığı, dünyada yaklaşık 50 milyon insanda görülüyor. Günümüzde geri döndürülemez görme kayıplarının başlıca nedenleri arasında bulunuyor. İleri yaş, sigara, obezite ve yetersiz beslenme bu hastalığın görülme riskini artırıyor. Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. , sarı nokta hastalığıyla ilgili önemli bilgiler veriyor.

KENDİNİZE İYİ BAKIN
Bu hastalıktan korunmak için sağlıklı bir yaşam tarzını benimsememiz gerekiyor. 55 yaşın üzerindeki sağlıklı bireylere sigarayı bırakma, düzenli egzersiz, kilo, tansiyon ve kolesterol kontrolü öneriliyor. Ayrıca yağ ve şekeri azaltmak, ıspanak, lahana ve pazı gibi sebzeler ile ceviz, meyve ve haftada 1-2 kez balık tüketmek gerekiyor.ŞİKAYETLERİ NELERDİR?
Sarı nokta hastalığı bakılan yerin ortasını görmede zorlanma ya da görüntünün tamamen kaybıyla ortaya çıkıyor. Hastalığın başlangıç dönemlerinde özellikle düz çizgilerin kırık ya da eğri görülmesi, karartılar görme ve görüntü kalitesinde azalma şikayeletleri yaşanıyor.

İKİ TÜRÜ BULUNUR
Yaş tipte sarı noktanın bulunduğu retina içerisinde sıvı veya kanama bulunuyor ve bu durum hızlı ve ciddi bir görme kaybına neden oluyor.

hastalığı ise zamanla yaş tipe dönüşebiliyor. Kuru olan tip, yavaş ve dokuyu kurutarak ilerliyor.NASIL TEDAVİ EDİLİR?
YAŞ tip sarı nokta hastalığı tedavisinde son yıllarda anti- VEGF (Vasküler Endotheliyal Büyüme Faktörü) ilaç enjeksiyonları uygulanıyor. Bu ilaçlar kanamalara ve sıvı birikimlerine yol açan yeni damar oluşumlarını engelliyor. Tedaviden iyi sonuç alabilmek için erken tanı, teşhis ve tedaviye uyum önem taşıyor.

OP. DR. MEHMET SÖYLER - A'DAN Z'YE GÖZ SAĞLIĞI

YARIN: YAKINI GÖRME SORUNU


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.