Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Sağlık
  • 08.10.2019 Gazete
ABONE OL

kadınların dikkatine! ve ...

obez kadınların e yakalanma riski daha yüksek. , dünyada ve ülkemizde en sık görülen türü olan meme kanserinin beyaz ve kilolu kadınlarda daha çok görüldüğünü belirtti. İşte detaylar ve Takvim Gazetesi’nin 8 Ekim 2019 tarihli sağlık sayfalarından derlediğimiz haberler….

Beyaz tenli kadınların dikkatine

Doktor Halil Dinçer, dünyada ve ülkemizde en sık görülen türü olan meme inin beyaz ve kilolu kadınlarda daha çok görüldüğünü belirtti. Meme kanseri hakkında önemli bilgiler verdi: Uzun süreli fazla sigara tüketiminin meme kanseri riskini artırdığı tespit edilmiştir. Fiziksel aktivite ve düzenli spordan uzak, hareketsiz bir yaşam meme kanseri oluşum riskini artırmaktadır. Yurt dışında yapılan bir araştırmada; kadınların daha çok obez olduğu ve esmerlere göre yüzde 20 daha fazla risk taşıdıkları anlaşılmıştır.

KAYISI ISPANAK STRESİNİ AZALTACAK
STRES
kişide, birçok soruna sebep olmaktadır. Halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, saç dökülmesi, isteksizlik ve duygu bozukluklarına neden olur.
MUZ: İçeriğindeki potasyum sakinlik hissi verir. Günlük stresin azalmasını sağlar.
ÇİKOLATA: Mutluluk hormonu salgılar. Strese karşı ilaç olur. ISPANAK: İnsan vücudunun günlük magnezyum ihtiyacının yüzde 40'ını karşılar. Yorgunluğu ve stresi bitirir.
KURU KAYISI: Strese ve depresyona iyi gelir...

MÜZİK UYUTUYOR!
Uykusuzluk
problemi, genç ve yetişkin bireylerde çağın hastalığı olarak bilinmektedir. Yapılan araştırmalarda, bir grup katılımcıya uyku öncesi 45 dakika boyunca klasik müzik dinletilmiştir. Bach ve Mozart dinleyen katılımcıların kısa süre içerisinde uyuduğu görülmüştür...


ÇÖZÜM FINDIKTA
E Vitamini
içeren fındık, cinsel gücü artırıyor. Sorun yaşayan çiftlere derman oluyor. Fındığın diğer faydaları ise saymakla bitmiyor: t kaynağıdır. t Kalp ve damar sağlığına fayda sağlar. t Kalp ritmini düzenler. t Düzenli olarak tüketildiği takdirde kalp krizi riskini azaltır. t Sağlıklı kemik gelişimini destekler, anemi tedavisine yardımcı olur. t Hamilelik döneminde tüketilen fındık, annenin mineral gereksinimi de karşılar. Cinsel gücün artmasını sağlar.

İŞTE GENÇLİK İKSİRLERİ
DEREOTU:
İçeriğinde bol miktarda kalsiyum bulunan bu bitki, ciltte su depolanmasını sağlıyor ve hücre yenilenmesine yardımcı oluyor.
AVAKADO: E vitamini bakımından zengindir. Cildin pürüzsüzleşmesine ve yumuşak bir hale gelmesine katkı sağlar.
TAVUK: En fazla protein içeren gıda maddelerinden biridir. Aynı zamanda bağ dokusundaki liflerin yenilenmesinine yardımcı oluyor.
SU: Toksinlerin vücudunuzdan atılmasını sağlar. Besinler, oksijen, antikorlar ve hormonlar içtiğiniz su sayesinde hücrelere taşınır...

KLİMA ZATÜRRE YAPAR
Uzmanlar, "Klimalı ortamlardan uzak durun, temizliğini ihmal etmeyin, sık sık havalandırma yapın" diyor. Ve uyarıyor: İçindeki bakteriler, akciğerlerde zatürreye yol açar...

ROMATİZMAYA YUMURTA
Yumurta, kas, eklem ve dokuların gelişmesini sağlayan B vitamini içeriyor. Uzmanlar "Her gün tüketin" diyor. Yumurta ayrıca enerji veriyor ve zayıflamayı kolaylaştırıyor.