Bugünkü
Takvim

Tansiyona bir bardak süt

Bağışıklığı güçlendiren süt, tansiyonu dengeliyor. Uzmanlar, günde porsiyon tüketilmesini öneriyor

Tansiyona bir bardak süt
Toplumsal bir sağlık sorunu haline gelen tansiyon, hayatı tehdit ediyor. Her 3 kişiden birinde görülen bu hastalık, kalp ve damar sağlığını da bozuyor. Kan basıncının 12-8'in üzerinde olması, 'hipertansiyon' olarak adlandırılıyor. Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, tansiyon hastalığından korunmada beslenmenin önemine dikkat çekiyor. Çocukluktan itibaren düzenli süt içmenin tansiyon hastalığından koruduğunu söylüyor. Düzenli kan basıncı için günde 3-4 porsiyon süt ve nin tüketilmesini tavsiye ediyor. Prof. Dr. İnanç, "Yağsız ve az yağlı süt ve süt ürünleri içeren, meyve ve sebzeden zengin, yağdan ve kolesterolden yoksun, proteini hafif artırılmış bir diyet, erişkinlerde kan basıncının düşürür, kalbi korur" diyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.