Bugünkü
Takvim

için beklemeye son!

Bilim adamları, deri altına yerleştirilecek ve cep telefonu aracılığıyla anında sonuçları gösterecek bir kan tahlili cihazı geliştirdi.

  • Sağlık
  • 07.03.2019 11:15
  •  - 
  • Son Güncelleme: 07.03.2019 11:15
ABONE OL
Artık beklemeye son!
İsviçreli araştırmacılar tarafından geliştirilen 14 milimetre uzunluğunda ve 2 milimetre genişliğindeki cihaz, kandaki 5 farklı madde için tahlil yapabiliyor. Radyo dalgaları ve bluetooth teknolojisini kullanarak tahlil sonuçları yetkili doktora gönderen cihazın, 4 yıl içinde piyasaya çıkması bekleniyor.

Lozan Federal Politeknik Okulu'ndan , cihazın bir enjektör ile karın bölgesi, bacak ya da kollardan herhangi birinde cildin hemen altında doku içine yerleştirilmek üzere tasarlandığını belirtti. Prof. de Micheli, vücut içinde aylarca kalabilen cihazın, yüksek kolesterol ve diyabet gibi kronik hastalıkların yanı sıra kemoterapi gibi ilaç tedavilerinin etkisini takip etmek için kullanılabileceğini söyledi.

Şimdiye kadar laboratuvarlarda hayvanlar üzerinde test edilen cihaz, kısa bir süre sonra yoğun bakım hastaları üzerinde denenecek. Cihaz, Fransa'nın Grenoble kentinde düzenlenen "Avrupa'da Tasarım, Otomasyon ve Test (DATE) Elektronik Konferansı"nda tanıtıldı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.