Bugünkü
Takvim

Sıcak dan uzuk durun!

Avrupa ve Amerika’dan ziyade doğu ülkelerinde daha sık görülen yemek borusu inin sebebi olarak hepimizin içmekten büyük keyif aldığı gösteriliyor.

  • Sağlık
  • 07.03.2019 11:15
  •  - 
  • Son Güncelleme: 07.03.2019 11:15
ABONE OL
Sıcak çaydan uzuk durun!
British Medical Journal'da yayınlanan bir araştırmaya göre çoğumuzun her gün en az 1 bardak içtiği , 70 derece dolaylarında ve riskini defalarca artıracak türde.

Batılıların içerisine süt katarak içmeyi tercih etmesi bu riskin azalmasını sağlıyor. Soğuyan çay yemek borusuna zarar vermiyor ve kanser riski taşımıyor.

Yemek borusu tamamen kaslardan oluşan bir organ ve yiyeceklerin mideye ulaşmasını sağlıyor. Sıcak içilen çay bu kasları zedeliyor ve dokusunu bozarak kansere neden olabiliyor.

Yemek borusu kanserine neden olan diğer ikili ise tahmin ettiğiniz üzere alkol ve sigara. Ancak Avrupa'da bu maddelerin kullanımının, ülkemizden ve Doğu ülkelerinden fazla olmasına rağmen yemek borusu kanseri görülme sıklığı çok daha az. Bu nedenle uzmanlar, doğu ülkelerindeki kanser oranının yüksek olmasında çayın etkili olduğunu savunuyor.

Her yıl dünya üzerinde 500 binden fazla insan yemek borusu kanseri nedeniyle hayatını kaybediyor.

kalan karakter 1000

AYLİN AYLİN

Bilim dalını çok sevmeme ragmen her söylediklerine inanmıyorum yapılan araştırmalarada.bildiğim tek doğru açık çay içeceksiniz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 19.02.2011 16:23
ekrem kahraman ekrem kahraman

çayı birgün göklere çıkarıp methediyoruz şimdide hastalık sebebi sayıyoruz.vatandaşın aklını karıştırıyorsunuz..

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır0
cevapla 16.02.2011 14:02

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.