Bugünkü
Takvim

Kadını özgürleştiren doğum kontrol hapları!

  • Sağlık
  • 07.03.2019 11:15
  •  - 
  • Son Güncelleme: 07.03.2019 11:15
ABONE OL
Soru: Okuduğum bir haberde doğum kontrol haplarının kadınları erkekleştirdiği yazıyordu. Kadınlar, artık seksi, erkekler gibi özgür yaşamıyor mu? D.T./Bursa

Doğum kontrol hapları hormonal yapıyı bozmaz. Doğum kontrol hapları, gebelik riskini ortadan kaldırdığı için, seksi rahatlattı. Kadınlar da bu sebeple özgürlük kazandı. Tabii bunun da beraberinde getirdiği birtakım durumlar oldu. Burada 'kadınlar erkekleşti' derken, büyük ihtimalle rahatlıktan bahsediyorsunuz. Gerçekten de kadınlar da artık erkekler gibi rahat... Çünkü doğum kontrol hapları, gebelik tehlikesini ortadan kaldırdı. Yoksa hormonal bir değişiklik ve sakal çıkması gibi bir durum söz konusu değil! Sizin kastettiğiniz psikososyal davranışlar...

Kadınlar daha istekli
Yani kadının libidosu gelişiyor ve daha seçici olmaya başlıyor, bu sebeple de feminen görünümlü erkekleri çekici buluyor. Günümüzde kadınların doğum kontrol hapları sayesinde daha istekli ve daha seçici bireyler haline geldiği de tabii ki bir gerçek...

Ezbere ilaç almaktan kaçının!
Soru: Vitaminin yararlarını biliyorum. Ben de multivitamin kullanmak istiyorum. Ancak ne zaman multivitamin kullanmam doğru olur?
T.T./İstanbul

Öncelikle vitamin kullanmaya başlamadan önce hekiminize danışmalısınız. Kesinlikle ezbere ilaç alınmayın! Bir başkasına iyi gelen bir vitamin sizin için o kadar da yararlı olamayabilir. Ayrıca bu tip ilaçların yanlış dozlarda veya fazla alınması karaciğer bozukluğuna, kemiklerde tahribata veya beyinde hasarlara neden olabilir.

Ağrı psikolojik olabilir
Hekiminiz sizin için en uygun vitaminin hangisi olduğuna karar verecektir. Bu şikayetler bazen psikolojik de olabilir. Yani; psikolojik sebepler de ağrıya yol açabilir. Bu durumda ilaç kullanmak yerine gıda takviyesi ve bol meyve yiyerek de bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Ağrılara karşı B6 vitamini alın!
Soru: Kış mevsimine girerken vitamin eksikliğinden bahsediliyor. Uzmanlar, vitamin alımı konusunda uyarıyor. Peki hangi vitamin neye iyi geliyor? İ.D./Ankara

Eğer aşağıdaki rahatsızlıklardan birini ya da birden çoğunu yaşıyorsanız, vitamine ihtiyacınız var demektir.
Dişler çabuk çürüyor veya dökülüyorsa; B vitamini
Saçlar kuruyor veya dökülüyorsa; gözlerde görme bozukluğunuz varsa; A vitamini
Tırnaklarınız çabuk kırılıyorsa; A ve D vitamini
Kemikleriniz güçsüzse ve çabuk kırılıyorsa; D vitamini
Sık sık ishalle baş etmeye çalışıyorsanız; A vitamini
İleri saç dökülmeleri ve adet düzensizliği varsa; E vitamini
Halsizlik ve çabuk yorulma varsa; A, C ve B vitaminleri
Kansızlık ve fibromiyalji (yumuşak doku romatizması) varsa; B6 ve B12 vitaminleri
Alkol ve sigara bağımlısıysanız ve olumsuz etkilerinden kurtulmak istiyorsanız; C ve B12 vitaminleri kullanmanız gerekir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.