Bugünkü
Takvim

Bakandan Kusturica tepkisi

, Boşnak asıllı Sırp yönetmen 'nın jüri üyesi olması sebebiyle Altın Portakal Film Festivali'ne katılmayacağını söyledi.

  • Kültür-Sanat
  • 09.10.2010 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 27.10.2010 13:46
ABONE OL
Bakandan Kusturica tepkisi
Kusturica'nın Balkanlar'da yaşanan savaş sonrası insani değerlere karşı anlamsız bir tavır aldığını söyleyen Bakan Günay, "Bütün bu şu anda kamuoyunda yükselen tepkilere duyarsız kalmam mümkün değil. O yüzden katılmayacağım." diye konuştu.

, Çin Başbakanı Wen Jiabao'nun katılımıyla Conrad Otel'de düzenlenen Kültür ve Sanat Camiasından isimlerle yapılan sohbet toplantısı sonrası basın mensuplarının sorularını cevapladı. Gazetecilerin kamuoyunda meydana gelen tepkileri hatırlatarak Altın Portakal Film Festivali'ne katılıp katılmayacağı yönündeki sorusu üzerine Günay, Antalya Altın Portakal film festivalinin herkesin çok önemsediği bir sanat etkinliği olduğunu ve bakanlık olarak festivali yıllardır desteklediklerini belirtti.

Bu gün başka bir konuyla ilgili Antalya'ya gideceğini ancak Altın Portakal Film Fesitvali'ne gitmeyeceğini belirten Günay, gerekçesini ise şöyle açıkladı: "Çünkü önemli bir sinema adamı . Balkanlarda yaşanan iç savaş sırasında sadece kendi halkının duyarlılıklarına karşı değil, savaş konusunda da ortak insanlık dünyasının benimsediği değerlere karşı olumsuz, anlamsız bir tavır aldı ve hepimizi üzdü. Ben Balkan savaşı sırasında savaş içinde Bosna'ya birkaç kez gitmiş arkadaşlarınızdan birisiyim biliyorsunuz. Bütün bu şu anda kamuoyunda yükselen tepkilere duyarsız kalmam mümkün değil. O yüzden katılmayacağım."

Altın Portakal Film Festivali'ne Bosna Hersek'te yaşanan soykırımı savunduğu iddia edilen Boşnak asıllı Sırp yönetmen Emir Kusturica'nın jüri üyesi olarak davet edilmesi üzerine kamuoyunda büyük tepkiler yaşanmıştı. Semih Kaptanoğlu'nun da aralarında bulunduğu çok sayıda sanatçı, Kusturica'nın jüri üyesi seçilmesine tepki göstermişti.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.