Başkan Erdoğan Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye'yi kabul etti: Gazze masada!

Son dakika haberi! Başkan Recep Tayyip Erdoğan Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye'yi Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde kabul etti. Saat 14.30 sıralarında başlayan görüşme yaklaşık 2,5 saat sürdü. Görüşmede Başkan Erdoğan, İsrail'in Filistinlilere uyguladığı zulmün bedelini mutlaka bir gün ödeyeceğini, Türkiye'nin her zeminde Gazze'ye yönelik katliamları anlatmaya devam edeceğini, tüm çabaların bölgesel barışın anahtarı olan bağımsız Filistin Devleti'nin kurulması ve bölgeye kalıcı huzurun gelmesi için sarf edildiğini ifade etti. İsrail ile İran arasındaki gerilimleri de değerlendiren Erdoğan, yaşananların İsrail'e zemin kazandırmaması gerektiğini, Batı'da İsrail'in saldırılarını sorgulayan havanın dağılmaması için dikkatleri yeniden Gazze'ye çekecek çalışmalar yapılmasının önemini vurguladı. Hamas kabulünün ardından Erdoğan, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ve beraberindeki heyetle Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde bir araya geldi.

Giriş Tarihi 20 Nisan 2024, 10:10 Güncelleme 21 Nisan 2024, 22:00
Başkan Erdoğan Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye’yi kabul etti: Gazze masada!

İÇİNDEKİLER

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gazze için diplomasi trafiği sürüyor.

Başkan Erdoğan Hamas'ın yurt dışı sorumlusu Halid Meşal ile sarıldı.Başkan Erdoğan Hamas'ın yurt dışı sorumlusu Halid Meşal ile sarıldı.

GÖRÜŞME SONA ERDİ
Başkan Recep Tayyip Erdoğan Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye'yi Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde kabul etti. Saat 14.30 sıralarında başlayan görüşme yaklaşık 2,5 saat sürdü.


Kabul, basına kapalı gerçekleşti. Görüşmede Hamas'ın yurt dışı sorumlusu Halid Meşal de hazır bulundu.

GÖRÜŞMENİN DETAYLARI ORTAYA ÇIKTI
Konuyla ilgili İletişim Başkanlığında bir açıklama yapıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye'yi İstanbul'da kabul etti.

MASADA HANGİ KONULAR VARDI?
Görüşmede İsrail'in Gazze başta olmak üzere Filistin topraklarına yönelik saldırıları, insani yardımların Gazze'ye yeterli düzeyde ve kesintisiz ulaştırılması için yapılması gerekenler, bölgede adil ve kalıcı barış süreci ile ilgili konular ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Türkiye'nin uluslararası toplumun dikkatini Filistinlilere uygulanan zulme çekmek için diplomatik gayretlerini sürdürdüğünü ve vahşetin son bulması ile acil kalıcı ateşkes ihtiyacının her fırsatta vurgulandığını söyledi.

İSRAİL ZULMÜN BEDELİNİ MUTLAKA BİR GÜN ÖDEYECEK!
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail'in Filistinlilere uyguladığı zulmün bedelini mutlaka bir gün ödeyeceğini, Türkiye'nin her zeminde Gazze'ye yönelik katliamları anlatmaya devam edeceğini, tüm çabaların bölgesel barışın anahtarı olan bağımsız Filistin Devleti'nin kurulması ve bölgeye kalıcı huzurun gelmesi için sarf edildiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu süreçte Filistinlilerin birlik içinde hareket etmesinin hayati öneme sahip olduğunu, İsrail'e verilecek en güçlü cevabın ve zaferin yolunun birlik ve bütünlükten geçtiğini ve uluslararası kamuoyunu yanlış yönlendiren İsrail'e karşı Filistin'in haklı davasının ve gerçeklerin daha çok anlatılması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, yaşanan acıları bir nebze dindirebilmek için Türkiye'nin Filistin'e yönelik insani yardımlarını sürdürdüğünü, bugüne kadar 45 bin tondan fazla insani yardımın bölgeye sevk edildiğini, ticarete getirilen kısıtlamalar dahil, İsrail'e yönelik bir dizi yaptırımın hayata geçirildiğini de belirtti.

İsrail ile İran arasındaki gerilimleri de değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaşananların İsrail'e zemin kazandırmaması gerektiğini, Batı'da İsrail'in saldırılarını sorgulayan havanın dağılmaması için dikkatleri yeniden Gazze'ye çekecek çalışmalar yapılmasının önemini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Heniyye'ye İsrail saldırısında şehit düşen çocukları ve torunları için başsağlığı dileklerini de iletti.

Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sefer Turan eşlik etti.

ŞUKRİ'Yİ KABUL ETTİ
Hamas kabulünün ardından Gazze diplomasisine devam eden Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ve beraberindeki heyetle Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının sosyal medya hesabından yapılan paylaşıma göre, görüşmede, Türkiye ve Mısır ikili ilişkileri, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarıyla ilgili gelişmeler ile küresel ve bölgesel konular ele alındı.

İsrail'in Filistin halkına yönelik saldırıları sürdükçe gerilimin ve çatışmaların bölgeye yayılma riskinin bulunduğunu belirten Erdoğan, bölgenin tamamının çatışma sarmalı içine düşmemesi için İsrail-İran gerginliğinin azaltılmasının önemli, bunun için İslam ülkelerinin birlikte çalışmasının ise elzem olduğunu ifade etti.

Bölgede kalıcı çözüm için sağduyulu hareketin, stratejik aklın kullanılmasının hayati önemde olduğunu vurgulayan Başkan Erdoğan, Gazze'deki İsrail zulmünün son bulması için de öncelikle acil kalıcı ateşkesin tesisinin ve insani yardımların Gazze'ye kesintisiz ulaşımının gerekli olduğunu belirtti.

Görüşmede Başkan Erdoğan'a Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sefer Turan eşlik etti.

Türkiye'den Gazze'ye gönderilen ʺ9. İyilik Gemisiʺndeki 3 bin 774 ton insani yardım malzemesinin Mısır'ın El-Ariş Limanı'ndaki rıhtıma tahliyesinden görüntüler (19.04.2024)Türkiye'den Gazze'ye gönderilen ʺ9. İyilik Gemisiʺndeki 3 bin 774 ton insani yardım malzemesinin Mısır'ın El-Ariş Limanı'ndaki rıhtıma tahliyesinden görüntüler (19.04.2024)

İSRAİL'DEN GÜNDEM DEĞİŞTİRME ÇABASI
Ankara, uluslararası topluma Gazze'de yaşanan felaketin sona ermesi için daha fazla çaba harcama çağrısı yapıyor. Acil ve kalıcı ateşkesin ardından iki devletli çözüm gerekliliğini belirten Türkiye adımların ivedilikle atılması gerektiğinin altını çiziyor.

Katil İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları 197 gündür aralıksız devam ediyor. Refah kentinin batısındaki Tel Al-Sultan mahallesindeki Rıdvan ailesinin evine düzenlenen saldırıda 4'ü çocuk olmak üzere en az 7 Filistinli hayatını kaybetti, çok sayıda kişi yaralandı. Ölü ve yaralılar kentteki Kuveyt Hastanesi'ne getirildi. Saldırıda yaralanan çocuklar tedavi altına alındı. (20.04.2024)Katil İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları 197 gündür aralıksız devam ediyor. Refah kentinin batısındaki Tel Al-Sultan mahallesindeki Rıdvan ailesinin evine düzenlenen saldırıda 4'ü çocuk olmak üzere en az 7 Filistinli hayatını kaybetti, çok sayıda kişi yaralandı. Ölü ve yaralılar kentteki Kuveyt Hastanesi'ne getirildi. Saldırıda yaralanan çocuklar tedavi altına alındı. (20.04.2024)

Diğer taraftan İsrail'in gündemi değiştirerek odağı "Gazze'de uyguladığı zulüm"den "İran ile sorunları"na çekme çabasının göz önünde bulundurulması hususu da vurgulanıyor.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN