Yunan televizyonunda insanlık dışı sözler: 18 göçmen dışında hiçbir insanımızı kaybetmedik

Sıcak hava dalgasının etkisiyle birlikte orman yangınları Türkiye gibi Yunanistan'da da etkili oluyor. Yunanistan'ın başta Dedeağaç ve Meriç Bölgesi olmak üzere farklı bölgelerinde 19 Ağustos'tan beri devam eden orman yangınları şiddetli rüzgarlar nedeniyle henüz kontrol altına alınamadı. Alevlere teslim olan Dedeağaç kuzeyindeki Dadia Milli Parkı’nda 18 kişinin cansız bedenine ulaşılması ise gündemde büyük yer edindi. Yunanistan ölen 18 kişinin Yunanistan’a yasa dışı yollarla giren göçmenler olabileceğini ifade etti. Mültecilere karşı uygulağı insanlık dışı tavır nedeniyle Türkiye'nin birçok kez uyradığı Yunanistan'da devlet kanalı spikerinin acı olayla ilgili kullandığı ifadeleler ise kan dondurdu. Yunan spiker Alexandras Douvara, adeta Yunanistan'ın insanlık dışı tavrını kelimelere dökerek, "Hoş olan tek şey, kömürleşerek ölen 18 göçmen dışında başka insanların yasını tutmamış olmamızdır." şeklinde utanç verici ifadeler kullandı. Yunan spikerin bu sözleri sosyal medyada büyük tepki ile karşılandı. Gelen tepkiler üzerine Efimerida gazetesi, göçmenlere yönelik ırkçı şiddet olaylarıyla ilgili soruşturma emri verildiğini duyurdu.

Giriş Tarihi 24 Ağustos 2023, 10:58 Güncelleme 24 Ağustos 2023, 11:51
Yunan televizyonunda insanlık dışı sözler: 18 göçmen dışında hiçbir insanımızı kaybetmedik

İÇİNDEKİLER

Yunanistan'ın mültecilere karşı uyguladığı zulüm politikası her geçen gün şiddetini arttırıyor. Geçtiğimiz yıllarda mültecileri döven, paralarını eşyalarını çalarak mültecileri soyulmuş bir vaziyette sınıra ölüme terk eden ve sığınmacı botlarını batırmaya çalışan Yunanistan'da yaşanan son olay herkesin kanını dondurdu.

Yunanistan'ın başta Dedeağaç ve Meriç Bölgesi olmak üzere farklı bölgelerinde 19 Ağustos'tan beri devam eden orman yangınları şiddetli rüzgarlar nedeniyle kontrol altına alınamadı. Dedeağaç'taki yangın Dadia Ormanı Mili Parkı'na ulaştı.

Yunan makamlarından yapılan çıklamada, herhangi bir kayıp ihbarının olmaması nedeniyle ölen 18 kişinin Yunanistan'a yasa dışı yollarla giren göçmen olma ihtimali üzerinde durulduğu ifade edildi.

Yaşanan bu olay tüm dünyada trajedi olarak nitelendirilirken, Yunanistan'ın tutumu ise şaşırtmadı. Mültecilere karşı uygulağı insanlık dışı tavır nedeniyle Türkiye'nin birçok kez uyradığı Yunanistan tüm bu uyarılara rağman ırkçlığı ve göçmen karşıtlığını tetiklemeye devam etti. Ülkenin en önemli gündemi olan yangınlar hakkında devlet kanalı ERT televizyonu da yayınlar yapıyor. Bu yayınlarda konuşan Yunanistan devlet kanalı spikeri, acı olayla ilgili kan donduran ifadeler kullandı.

Spiker Alexandras Douvara, yangında hayatını kaybeden göçmenlerle ilgili "Hoş olan tek şey, kömürleşerek ölen 18 göçmen dışında başka insanların yasını tutmamış olmamızdır." ifadelerini kullandı.

IN.GR haber sitesi bunun kabul edilemez bir atıf olduğunu söyleyerek, spikere göre "Göçmenlerin daha aşağı bir tanrının insanları olduğunu, hayatlarının Yunanlıların hayatları kadar önemli olmadığını" öne sürdü.

Efimerida gazetesi de sunucunun yorumunu "utanç verici" olarak nitelendirdi.

Yunanistan'da sosyal medya kullanıcıları, sunucu hakkında nefret yasası kapsamında işlem yapılmasını talep etti.

Öte yandan Douvara'nın sözleri Türkiye'de de gündem oldu. Yunan spikere sosyal medyadan tepkiler çığ gibi büyüdü.

Kullanıcıların tepkisinin ardından Yüksek Mahkeme Savcısı Georgia Adelini, Evros'ta Avantas köyü yakınlarında trajik ölü sayısının 18 olduğu korkunç yangınların nedenleri ve göçmenlere yönelik ırkçı şiddet olaylarıyla ilgili soruşturma emri verdi.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN