Takvim

Vav TV Canlı Yayın
 • Güncel
 • 16.05.2021 17:16
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 16.05.2021 17:19
ABONE OL

Kademeli normalleşmede şehirlerarası seyahat yasağı var mı 2021? Şehirlerarası seyahat yasağı kalktı mı?

Gündemde milyonlarca kişi İçişleri Bakanlığı yeni genelgesinin yayınlanmasının ardından Kademeli normalleşmede şehirlerarası seyahat yasağı var mı 2021? Sorusunun yanıtını merak ederek sıklıkla araştırmaya başladı. Koronavirüs salgını ile mücadele sürerken 17 günlük tam kapanmanın sonuna gelindi ve 1 Haziran’a kadar kademeli normalleşmenin başlayacağı açıklandı. Peki şehirlerarası seyahat yasağı kalktı mı? Seyahat izin belgesi alınması gerekiyor mu? İşte merak edilen tüm detaylar…

Kademeli normalleşmede şehirlerarası seyahat yasağı var mı 2021?

Kademeli normalleşmede şehirlerarası seyahat yasağı var mı 2021? Şehirlerarası seyahat yasağı kalktı mı? Sorgulamaları arama motorları üzerinden sıklıkla yapılır oldu. Türkiye genelinde koronavirüs ile mücadele amacıyla uygulanan 17 günlük tam kapanmanın sonuna gelindi. İçişleri Bakanlığı, valiliklere "Kademeli Normalleşme Tedbirleri" konulu genelge gönderdi ve detaylar hemen vatandaşlar tarafından merakla araştırılır oldu. Peki kademeli normalleşmede seyahat yasağı kalktı mı? İşte ayrıntılar…

SEYAHAT YASAĞI KALKTI MI?

17 Mayıs ile 1 Haziran arasında uygulanacak kademeli normalleşme süreci için tam kapanmada uygulanan seyahat izin belgesi zorunluluğu kaldırıldı. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan bugün yayımlanan genelgeyle 17 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasındaki uygulanacak olan kademeli normalleşme sürecinde uçak yolcuları izin belgesi ibraz etmeden seyahat edebilecek.

Yani 17 Mayıs yarından itibaren 19.00 - 05.00 arasında ve hafta sonu şehirlerarası seyahat yasağı uygulanacak.

İçişleri Bakanlığı, valiliklere "Kademeli Normalleşme Tedbirleri" konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre, 17 Mayıs Pazartesi saat 05.00'ten 1 Haziran Salı günü saat 05.00'e kadar kademeli normalleşme dönemi tedbirleri uygulanacak. Kademeli normalleşme döneminde hafta içi 21.00-05.00, hafta sonları ise cuma 21.00'den pazartesi 05.00'e kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

   65 YAŞA SEYAHAT YASAĞI VAR MI?

   Kademeli normalleşme döneminde, 65 yaş ve üzeri vatandaşlardan iki doz Kovid-19 aşısını yaptırmış olanlar ile 18 yaş altındakiler için sokağa çıkma kısıtlaması olmayacak.

   SEYAHAT YASAĞINDAN KİMLER MUAF

   - Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde vatandaşlarımızın uçak, tren, otobüs gibi toplu taşıma vasıtalarıyla yapacakları şehirlerarası seyahatler için ayrıca seyahat izni alınması istenmeyecek, şehirlerarası seyahat edileceğinin bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz edilmesi yeterli olacaktır. Bu durumdaki kişilerin şehirlerarası toplu taşıma vasıtaları ile ikametleri arasındaki hareketlilikleri, kalkış-varış saatleriyle uyumlu olmak kalmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.

   - Zorunlu bir kamusal görevin ifası kapsamında ilgili Bakanlık ya da kamu kurum veya kuruluşu tarafından görevlendirilmiş kamu görevlilerinin (müfettiş, denetmen vb.) özel veya resmi araçlarla yapacakları şehirlerarası seyahatlerine, kurum kimlik kartı ve görevlendirme belgesinin ibraz edilmesi kaydıyla izin verilecektir.

   - Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak veya cenaze nakil işlemine refakat etmek amacıyla herhangi bir cenaze yakınının e-devlet kapısındaki İçişleri Bakanlığına ait E-BAŞVURU veya ALO 199 sistemleri üzerinden yapacağı başvuru (yanında akraba konumundaki 9 kişiye kadar bildirimde bulunabilecektir) sistem tarafından vakit kaybetmeksizin otomatik olarak onaylanarak cenaze yakınlarına özel araçlarıyla seyahat edebilmeleri için gerekli seyahat izin belgesi oluşturulacaktır.

   Cenaze nakil ve defin işlemleri kapsamında başvuru yapacak vatandaşlarımızdan herhangi bir belge ibrazı istenilmeyecek olup Sağlık Bakanlığı ile sağlanan entegrasyon üzerinden gerekli sorgulama seyahat izin belgesi düzenlenmeden önce otomatik olarak yapılacaktır.

   SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?

   Seyahat İzin Belgesi ALO 199 Vefa Sosyal destek hattından ya da e-Devlet üzerinden alınabilir. E-devlet ekranından seyahat izin belgesi almak için öncelikle T.C kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılıyor.

   Giriş yapmanın ardında İçişleri Bakanlığı bölümünde yer alan "e - Başvuru" kısmına giriliyor. Seçenekler arasından "Seyahat İzin İşlemleri" seçilerek form dolduruluyor.

   Seyahat yasağı sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu 17 gün boyunca kesintisiz sürecek. Uçak, tren, gemi veya otobüs gibi toplu ulaşım aracıyla seyahat edecek kişilere biletleme işlemi yapılmadan önce mutlaka seyahat izin belgesinin olup olmadığı kontrol edilecek, geçerli bir seyahat izninin bulunması halinde biletleme işlemi gerçekleştirilecektir.