Takvim

Vav TV Canlı Yayın
 • Güncel
 • 12.04.2021 09:45
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 12.04.2021 17:20
ABONE OL

Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe 5 başbakan yardımcısı ve 14 bakan ile 'de! Başkan Erdoğan resmi törenle karşıladı

Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, bugün kabinesiyle birlikte 'ye geldi. Dibeybe'ye 5 başbakan yardımcısı ile 14 bakan eşlik ediyor. Başkan , Libya Başbakanı Abdülhamid Dibeybe'yi resmi törenle karşıladı. Erdoğan ve Dibeybe, baş başa görüşecek, Türkiye-Libya Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi oturumuna katılacak. Anlaşmaların imza töreni ve ortak basın toplantısının ardından Erdoğan, Dibeybe onuruna akşam yemeği verecek.

14 bakan ile Türkiye'ye geldi
Sesli dinlemek için tıklayınız.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye ziyarette bulunan Libya Milli Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe'yi resmi törenle karşıladı.

Dibeybe'nin bulunduğu makam aracını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önündeki caddede karşılayan süvariler, giriş kapısına kadar araca eşlik etti.

Erdoğan, Başbakan Dibeybe'yi giriş kapısında karşıladı.

Erdoğan ve Dibeybe'nin tören alanındaki yerlerini almalarının ardından, iki ülke milli marşları çalındı, 21 pare top atışı yapıldı.

Dibeybe, Muhafız Alayı Tören Kıtası'nı "merhaba asker" diyerek selamladı.

Törende, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı.Daha sonra birbirlerine heyetlerini takdim eden Erdoğan ve Dibeybe, merdivenlerde Türkiye ve Libya bayrakları önünde gazetecilere poz verdi.

Ziyarette Libyalı 5 başbakan yardımcısı ile 14bakan da yer alıyor. Libyalı bakanlar, Ankara'da Türk mevkidaşları ile görüştü.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Libyalı mevkidaşı Necla El Manguş ile bir araya geldi.

Görüşmede iki ülke arasındaki ilişkiler ve Doğu Akdeniz'deki son durum ele alındı.

   Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de Libya Petrol ve Gaz Bakanı Muhammed Ahmed Oun ile görüştü.

   Petrol ve doğal gaz başta olmak üzere iş birliğinin geliştirilmesi kararlaştırıldı.

   Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Libya Maliye Bakanı Halid El-Mabrouk Abdullah'ı bakanlıkta ağırladı.

   Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Libya Ekonomi ve Ticaret Bakanı Muhammed Ali El-Huveyc ve Planlama Bakanı Fahir Miftah Buferne ile bir araya geldi.

   Bakan Pekcan, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerinin geliştirilmesi için diyaloğun artırılması gerektiğini ifade etti.

   TÜRKİYE'NİN GLOBAL EKONOMİDE DESTEĞİ DEVAM EDECEK
   Bir görüşme de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndaydı. Bakan Mustafa Varank önce Sanayi ve Madenler Bakanı Ahmed Ali Ebu Heyse'yi ardından Yüksek Öğretim ve Bilimsel Araştırmalar Bakanı İmran Muhammed Abdünnebi'yi makamında misafir etti.

   Varank, Libya'ya global ekonomide Türkiye'nin desteklerinin devam edeceğini belirtti.

   LİBYA'NIN YENİDEN İMARI SÜRECİ GÖRÜŞÜLDÜ
   Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da Libya İskan ve İmar Bakanı Ebubekir Muhammed El-Gavi ile görüştü.

   Bakan Kurum, Libya'nın yeniden imarı sürecinde Türkiye'nin gerekli yatırımları yapmaya hazır olduğunu mevkidaşına iletti.

   İçişleri Bakanı Soylu Libyalı mevkidaşı Halid et-Ticani Mazin ile Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da Libya Yüksek Öğretim ve Bilimsel Araştırmalar Bakanı İmran Muhammed Abdünnebi ile görüştü.

   TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN