Takvim

Bugünkü
Takvim
 • Güncel
 • 13.01.2021 10:59
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 13.01.2021 10:59
ABONE OL

başladı: İşte

Çin'in Sinovac KOVİD-19 aşıları ülkemize yılbaşı sonrasında ulaştı ve başladı. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen kriterlere göre koronavirüs aşı randevusunu kolayca alabilmek mümkün. Koronavirüs salgınının önüne geçmek amacıyla planlanan aşılamada hangi vatandaşların öncelikli olacağı da belli oldu. İşte gündemde merakla araştırılan haberimizde yer alıyor. İşte koronavirüs aşı başvurusuna dair bilgiler…

Koronavirüs aşı başvurusu başladı: İşte MHRS aşı randevu oluşturma ve e devlet girişi

Koronavirüs aşı başvurusu başladı ve büyük ilgi gördü. Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Çin'den ülkemize getirilen Sinovac KOVİD-19 aşıları öncelikli vatandaşlara uygulanmaya başlanacak. Binlerce vatandaş koronavirüs aşısı başvurusunun nereden ve nasıl alındığını merak ederek gündemde sıkça araştırmaya başladı. MHRS aşı randevu oluşturma ve e devlet girişi haberimizde yer alıyor. İşte konuya dair merak edilen tüm detaylar…

KORONAVİRÜS AŞISI RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Koronavirüs aşısı için Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden https://www.mhrs.gov.tr/ veya 184'ten randevu alınarak başvurulabilecek.

KORONAVİRÜS AŞISINDA KİMLER ÖNCELİKLİ OLACAK?

İlk aşamada sağlık çalışanları, 65 yaş üstü vatandaşlarımız ile yaşlı, engelli, koruma evlerinde kalanlar gibi toplu ve kalabalık yerlerde yaşayan yetişkinler aşılanacak.

Yaşlı ve engelli evlerinde aşı uygulama odası olanlar kendi kurumlarında, olmayanlara da mobil ekipler aşıyı uygulayacak.

AŞILA UYGULAMASI İLE BAŞVURU SONUCU ÖĞRENİLEBİLECEK

İnsanlar da e-nabız sisteminden veya 2023'e AŞILA diye mesaj atarak kendisinin aşıyı hak edip etmediğini öğrenecek.

Bakanlık açıklayacak ama kişiler de bu mesajla bunları öğrenebilecek. Kendileri ne zaman nerede aşı olmak istiyorlarsa, randevusunu alıp biz onlara o aşıyı orada ulaştıracağız. Kişiler de randevu zamanı ve yerde aşıyı olacaklar.

'Ben gideceğim kuyruğa gireceğim' değil. Herkes kendisi randevusunu alacak. Biz de oraya ulaştıracağız. Başka bir şey de planlıyoruz. Hastaneye ulaşamayacak insanlara da nasıl ki yaşlıların evlerine götürdüysek dünyaya örnek olacak şekilde, şu anda biz aşılamayla ilgili aşılama merkezlerine, alanlarına ulaşamayacak insanlarımıza da evde aşı yapacağız.

   Hiç kimse tedirgin olmasın. Onun için insanlar kendileri randevu alacaklar, ne zaman aşıyı hak ettiklerini mesajla veya e-nabız ile öğrenecekler. Elektronik sistem veya çağrı merkezlerini arayarak 'ben aşıya geleceğim' diyecek, biz de aşısını uygulayacağız. Onları yarım saat bekleteceğiz bazen, çünkü yarım saat beklettikten sonra ikinci doz için randevuyu alacaklar."

   Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise aşı randevusuyla ilgili daha önce yaptığı açıklamada, "Kendilerine aşı tahsisi bilgisine e-Nabız, MHRS gibi mecralar üzerinden haberdar olabilecekler ve MHRS üzerinden randevu alarak hiçbir ücret ödemeksizin aşı yaptıracaklardır. Aşı iki doz olarak uygulanacaktır. İlk aşı uygulamasından 28 gün sonra ikinci doz aşılama için benzer şekilde randevu alabileceklerdir." ifadesini kullandı.

   AŞILA UYGULAMASI NASIL İNDİRİLİR?

   Mobil telefonlara indirilerek kullanılabilecek "aşıla" uygulaması ile Covid-19 aşı kayıtları yapılacak. Bu kapsamda, aşıdan önce mutlaka "aşıla" üzerinden aşı uygunluğu kontrol edilecek, kare kodu okutularak kaydı tamamlandıktan sonra aşı yapılacak. Önce kayıt sonra aşı yapılacak.

   Aşıla uygulaması ile ilgili tüm bilgilere, dokümanlara, duyurulara ve eğitim videolarına "https://asila.saglik.gov.tr" adresinden erişilebilecek. Aşıla mobil uygulaması "https://mobilmarket.saglik.gov.tr" adresi üzerinden İOS, Android ve Huawei telefonları için indirilebilecek.

   Uygulama yüklenirken, yükleme ve kullanım ayarlarına dikkat edilecek. İndirdikten sonra kullanabilmek için mutlaka belirtilen ayarlar yapılacak. Sağlık Bakanlığının geliştirdiği uygulama ile hekimler ve sağlık personeli, kolay ve hızlı bir şekilde vatandaşların aşılanma sürecini takip edebilecek.