Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 03.12.2020 18:44
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 03.12.2020 18:44
ABONE OL

, iptal mi? 2020 sınavı ne zaman yapılacak?

, iptal mi? Sorgulamaları arama motorları üzerinden sıkça araştırılanlar arasında yer alıyor. Bu hafta sonu yapılacak sınavın korona virüs vakalarının artması ve hafta sonu sokağa çıkma yasağının uygulanmasına karar verilmesinin ardından ertelenip ertelenmeyeceği merak konusu oldu. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilen 2020 sınavı ne zaman yapılacak? İşte merak edilen tüm bilgiler…

ALES sınavı ertelendi mi, iptal mi? 2020 ALES sınavı ne zaman yapılacak?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de corona virüs vakalarının artmaya başlamasının ardından önlemler alındı. Hafta sonları tam gün hafta içi ise belirli saatlerde sokağa çıkma yasağının uygulanmasına karar verildi. Bu noktada bazı sınavların tarihlerinde de değişiklikler yapıldı. Peki ALES sınavı ertelendi mi, iptal mi? 2020 ALES sınavı ne zaman yapılacak? ÖSYM'den konuyla ilgili açıklama geldi. İşte ALES hakkındaki detaylar…

ALES SINAVI ERTELENDİ Mİ?

Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirler doğrultusunda ALES/2, YÖKDİL/2, DUS-STS Diş Hekimliği, e-YDS/13, DİB-MBSTS, YDUS ve DHBT sınavlarının ileri bir tarihe ertelendiği duyuruldu. Açıklama ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün'den geldi.

İşte Aygün'ün yaptığı açıklama

Değerli Adaylarımız, Cumhurbaşkanlığımızın koronavirüs ile mücadele kapsamında aldığı yeni tedbirler doğrultusunda 2020 Yılı Sınav Takvimimizde yer alan ALES/2, YÖKDİL/2, DUS-STS Diş Hekimliği, e-YDS/13, DİB-MBSTS, YDUS ve DHBT sınavları ileri bir tarihe ertelenmiştir.

Salgının ülkemizdeki seyrine ve Sağlık Bakanlığının görüşlerine göre ilgili sınavların yeni tarihleri belirlenecek ve kamuoyuna ayrıca duyurulacaktır.

ALES SINAV GİRİŞ YERLERİ AÇIKLANDI

ÖSYM tarafından yapılan son dakika duyurusuna göre; ALES sınav yerleri açıklandı.

06 Aralık 2020 tarihinde uygulanacak olan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2020-ALES/2) adaylarının, sınava girecekleri bina/salonlara atanma işlemleri tamamlanmıştır.

Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgesini, ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden 26 Kasım 2020 tarihinde saat 14.00'ten itibaren T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile edinebileceklerdir.

ALES NE ZAMAN?

2020-Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'nın (2020-ALES/2), başvuruları 12 Ekim'de sona erdi. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), tarafından gerçekleştirilen ALES sınavı ise 6 Aralık'ta yapılacakto fakat ileri bir tarihe ertelendi...

ALES NEDİR?

Ülkemizde lisansüstü eğitime girişte, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalarda, yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde ilgili kurumların kullanacakları puanları veren ve tam adı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş sınavı olan ALES, ÖSYM tarafından düzenleniyor.