Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 25.09.2020 10:10
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 25.09.2020 10:10
ABONE OL

kimdir? , nereli, neden gözaltına alındı?

kimdir, kaç yaşında, nereli? Ayhan Bilgen neden gözaltına alındı? 2014'teki Kobani bahanesiyle düzenlenen eylemlere ilişkin soruşturması kapsamında, 7 ilde 82 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Gözaltına alınan isimler arasında eski HDP'li vekiller ile dönemin HDP MYK üyeleri bulunuyor. Gözaltına alınanlardan birisi de Ayhan Bilgen oldu. Peki, ?

Ayhan Bilgen kimdir? Ayhan Bilgen kaç yaşında, nereli, neden gözaltına alındı?

Ayhan Bilgen kimdir? Gözaltına alınan Ayhan Bilgen kaç yaşında, nereli? Eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ Şenoğlu'nun da tutuklu bulunduğu 2014'teki Kobani bahanesiyle düzenlenen eylemlere ilişkin soruşturma kapsamında 7 ilde 82 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Yapılan operasyon kapsamında gözaltılar başladı. Gözaltına alınan isimlerden birisi de Ayhan Bilgen oldu. Peki, Ayhan Bilgen kimdir?

AYHAN BİLGEN KİMDİR?

Ayhan Bilgen 1970 yılında Kars'ın Sarıkamış ilçesinde doğdu.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi'nden mezun oldu. Hacettepe Üniversitesi'nde Sosyoloji bölümünde yüksek tahsil gördü. Bunun yanında Özgür Gündem ve Evrensel Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı.

Mazlum-Der Ankara Şube Başkanlığı ve genel yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. Mayıs 2006'da kurumda iki yıl için genel başkanlığa seçildi.

30 Mart 2014 Yerel seçimlerinde HDP 'nin Adana Seyhan ilçesi başkan adayı olmuştur. Daha sonra Haziran 2014'te Halkların Demokrat Partisi'nin ikinci olağan kongresiyle genel başkan yardımcılığına getirildi.

2015 yılında yapılan 25. Dönem Genel Seçimleri'nde Kars'tan HDP milletvekili seçildi.

1 Kasım 2015 tarihinde Türkiye genelinde yapılan erken seçimlerde Kars ilinden tekrar seçilerek 26. Dönem Kars Milletvekili olarak göreve başlamıştır.

2015 Ağustos ayında HDP'nin ilk parti sözcüsü oldu.

2018 Genel Seçimleri, HDP (Halkların Demokratik Partisi ) Kars Milletvekili Adayı oldu.

Ayhan Bilgen, 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri'nde HDP'nin Kars Belediyesi Eş Başkan Adayı oldu.

2019 Yerel seçimleri'nde HDP'den Kars belediye Başkanı seçildi.