Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 09.09.2020 21:59
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 10.09.2020 00:20
ABONE OL

Son dakika: 'den 'de önemli açıklamalar

Son dakiki... A Haber'de önemli açıklamalarda bulundu. Orman ları ile mücadeleyi anlatan Pakdemirli 'imar için yakılıyor' iddialarına sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu'nun 'saman' siyasetine de yanıt veren Pakdemirli üreticiye de destek müjdeleri verdi.

'de önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Pakdemirli'nin açıklamalarından satırbaşları:
Afetlerde yer almaya çalışma önemli. Bir bakanın ajandası her zaman yoğundur ama son 18 yılda Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın çalışma politikasıyla daha yoğun oldu. Afet olduğu zaman gidip vatandaşın ihtiyacını sormalı ve dertlerinin çözümü aranmalı.

Orman teşkilatı olarak 500 km üzerinde yol tamiratı yaptık.'de artık hükümet yönetme şekli değişmiştir. Hizmetin şekli de değişmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız hükümet etme ve hizmet etme şeklini bu şekilde ayarlamıştır.

"KASITLI YAKMANIN CEZASI MÜEBBET"
Aktif larımız Kestel'de var. Orman yangınlarının genelinde geçen yıldan bu yana yüzde 30 arttı. Bunun bir kısmı meteorolojik, bir kısmı ise kasıtlı olarak yakıldıklarını biz de düşünüyoruz. Zaman zaman bulgular da oluyor. Bunlar yakalandıkça da kamuoyuyla paylaşıyoruz. Ormanı kasıtlı yakmanın cezası müebbet. Kusurlu yaksanız da yangından çıkan maliyet kişiye yükleniyor.

YANGINLARA NASIL MÜDAHALE EDİLİYOR?
Meteorolojik çalışmaların ardından rüzgarın hızı, kaç saat sonra nereye doğru evrilecek bunların hepsi süper bilgisayarlarla hesaplanıyor. Orman yangınlarındaki mücadelemizde teknolojiyi kullanmamız çok önemli. Bu sene İHA'ları efektif olarak orman yangınlarında kullanmaya başladık. Büyük resmi görmediğinizde işiniz zorlaşıyor. Bu yüzde İHA'lar tepede bekliyor. Termal kameralar ile her şeyi gündüz gibi görüyorlar.

İMAR İDDİALARINA SERT TEPKİ
Anayasa diyor ki; orman alanları başka bir şeye imar edilemez. Bazı istisnalar vardır. Eğitim, turizm ve askeri gibi. Kamu yararına istisnalar var. Eğer bir kamu için gereken bir şey varsa zaten yapılır bunun için ormanı yakmaya gerek yok. Bizim işimiz ormanları korumak. Bir ağaç daha az yansın diye binlerce insan çok büyük bir mücadele veriyor.

Bugün birileri 'daki yangın için rant demiş. Allah'ın dağı bunun neresi rant. Orası yeniden eski görüntüsüne kavuşması için ağaçlandırılacak. Ancak eski görüntüsüne kavuşması uzun yıllar alacak. İmar iddiası; Ucuzlatmak, mesnetsizlik ve cahillik...

AVRUPA'DA 1. SIRADAYIZ
Pandemi gıda stoğu ve gıda ile ilgili vatandaşı rahatlatmalıyız. Dünyada market rafları boşalırken bizde öyle bir durum olmadı. Günlük temel ihtiyaçlar neyse o alınır, ama iğneden ipliğe ne varsa alınıyorsa bu psikolojiktir. Biz Türkiye'de vaka yokken stokları çoğalttık. Raflarda eksiklik hissetmedik. Sadece tek tük bir kaç üründe azalma oldu ama hepsinin yeri doldu. Diğer yandan da üretim devam etmeliydi. Herkes evde oturup virüsün yayılmasını engellemeye çalışırken, biz tarım işçilerinin çıkmasını sağladık korunaklı bir şekilde çalışarak üretimi artırdılar.

Türkiye sağlam tarım altyapısıyla hiçbir problem yaşamayacak dünyada ilk 10 ülke arasında, Avrupa'da 1. sırada. Gelişmiş altyapı sayesinde Türkiye'de gıda ile bir problem yaşanmadı, yaşamayacak. Gıdayı ihraç eden ülkelerin en başında gelecek.

GÜNDEM NASIL SAMAN OLDU?
Ben nedenini anlamadım ve iyi niyetli görmüyorum. Bazı medya ve bazı siyasi partiler bunları yapıyor. Saman en pahalı olduğu dönemde 1 liraydı. Bunu ithal etmek hiçbir zaman mantıklı değildi. Burada bir ithalat varsa, sıkıntılı bir şey olmuş olabilir. Saman gibi bir ürünü ithal etmek mantıklı değil, bir takım özel yatakları var bunlar ithal ediliyor olabilir bunların fiyatları da yüksektir. Sayın Kılıçdaroğlu ile de polemik oldu. Önüne koymuşlar samanı 200 lira. İnekler et yemiyor ama bonfile fiyatına. O bile 100 lira. Önüne 30 kilo saman koymuşlar fiyatı 200 lira. bunlar iyi niyetli değil. Bizim Türkiye'deki üreticimizin moralini bozmaya kimsenin hakkı yok.

GIDA FIRSATÇILARI
Yasaları amaç olarak görmemek lazım. Aktif ürün takibinde başarılıyız. Pandemi döneminde raflar boş kalmadı diyoruz. Türkiye'de belli bir dönemi limonsuz geçirebilirdik. Soğan ve patates şuan iyi durumda ama bir süre önce izne bağladık. İhraçlar için teşvikler de olmuştu. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve biz bunları kontrol ediyoruz. üretim yani hasatla tüketim arasındaki zaman farkı belli bir noktada spekülatif durumlar oluyor. Destek mekanizmalarınızı buraya yönlendirmeniz gerekiyor. Üretmediğimiz bir alanı yönetmeye çalışıyoruz.

HAL YASASI NE ZAMAN ÇIKACAK?
Hal yasası için çalışmalarımız devam ediyor.

ÜRETİCİYE TAM DESTEK
'daki felaketin ardından bölgeye birçok yardım yapıldı. Epey bir gayretten sonra tüm sel ve afet zedelere yeterli bir paketle gittiğimizi düşünüyorum. Genel desteklerimiz geçen yıla oranla yüzde 36 arttı.

LİSANSLI DEPOCULUK DESTEĞİ
Lisanslı depoculuk desteği 16,4 milyon TL'yi cuma günü ödüyoruz.

KÜÇÜKBAŞ HAYVAN HEDEFİ KOYDUK
Hayvan varlığında ilk 2 çeyrekteki artışımız doğru strateji ile gittiğimiz gösteriyor. Elimizde duruma göre gereğini yapacak gücümüz var. Üreticinin güvenilir şekilde üretimini devam ettirmesi lazım. Geçen yıla göre bu daha iyi durma geldi. Türkiye'de küçükbaş hayvan daha lezzetli ve ülkemizde daha iyi üretiliyor. Küçükbaşa ayrı bir dikkat ediyoruz. Her bir vatandaşımız için 1 küçükbaş hayvan hedefi koyduk. 83 milyon vatandaşımız var 83 milyon küçükbaş diyoruz.

ATA TOHUM KAMPANYASI
Atadan toruna diye bir ata tohum kampanyası başlattık. Nesiller boyu tohum transferini düşünüyorum. Tohumun orjinalliğini kaybetmesini istemiyoruz. Birçok projemiz var. Kooparatiflerle de görüşmemiz oldu. Bu ürünler çok standart olmayabilir, yumru olabilir ama güzleliği orada. Tamamen doğal ve lezzeti orada. Bu güne kadar tüketiciye ulaşmada sıkıntımız vardı artık onu da sağlıyoruz.

TÜRKİYE'DE GDO'LU GIDA ÜRETİMİ YOK
Türkiye'de GDO'lu bir ürün üretimi gerçekleşmiyor. Biz ürünlerde yüzde 0 ararken Avrupa yüzde 1 arıyor. Avrupa standartlarının çok ileride hassasiyetimiz var. Hatta bazen bundan dolayı sıkıntı yaşıyoruz. Türkiye sağlıklı ürünler üreten bir ülke. Türkiye'de en önemli rekabetçi anlaşıyından biri GDO'lu ürün üretmemesidir. Bunu da çok daha iyi pazarlıyor olmamız gerekiyor.

KENEVİRE BÜYÜK BİR TALEP VAR
Kenevir ile ilgili sayın Cumhurbaşkanımız sanayisinin ulaştırılması konusunda bize bir yön verdi. Biz de çalışmalarımıza devam ediyoruz. Birçok bakanlık ve başkanlık yapılıyoruz. 19 ilde bununla ilgili müsade var. Kenevir sanayisini oluşturmadan çok karlı bir şey olmasını beklemek doğru değil. Koordinasyonla çalışmalar devam ediyor, adım adım üretimin artacağı bir potansiyel görüyoruz.

YÜZDE 50 HİBE DESTEĞİ HAYIRLI OLSUN
Kırsal Kalkınma yatırım destekleri ile küçük aile işletmeleri kapsamında ve özellikle genç (18-40 yaş) ve kadın çiftçilerimize 2021-2025 döneminde bitkisel ve hayvansal ürünlerin işlenmesi (meyve sebzelerin dondurulması, kurutulması, konserve, reçel, erişte ve benzeri), paketlenmesi faaliyetlerine yüzde 50 hibe desteği vereceğiz. Bunun için yeni dönem Cumhurbaşkanlığı kararını Temmuz ayında çıkardık." ifadelerini kullandı.

Bakan Pakdemirli, yüzde 50 hibede öncelik tanınacak alanları da örnekleyerek şunları kaydetti:
"Genç ve kadın olması, kırsal da yaşıyor olması ve birincil tarım ürünlerini işleyerek katma değerli ürünlere dönüştürecek küçük ölçekli tesis kurmak istemeleri. Örnek işletmeler; Salamura yaprak tesisi, Bal İşleme ve Paketleme Tesisi, Sebze Meyve Kurutma Tesisi, İstiridye Mantarı Üretim Tesisi ve benzeri."

Bakan Pakdemirli, ayrıca 4 ilde (Mardin, Düzce, İzmir, Amasya) pilot olarak uygulanan Uzman Eller Projesi'ni yeni dönemde 81 ile yayacaklarını da belirtti.