Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 02.09.2020 21:50
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 02.09.2020 21:56
ABONE OL

Kritik (YİK) Toplantısı sonrası İletişim Başkanlığı'ndan flaş açıklama

Cumuhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Başkan 'ın başkanlığında, 'nde gerçekleştirilen toplantıda, kurulun üyelerinin tecrübe, birikim ve görüşlerini paylaştığı, yeni dönem gelişmelerinin değerlendirildiği, gelecek dönem Türk sının önündeki imkan ve meydan okumalarının müzakere edildiği bildirildi.

Kritik YİK Toplantısı sonrası flaş açıklama

Cumhurbaşkanlığı (YİK) Toplantısı'nda , ve başta olmak üzere gelişmeleri ele alındı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

TÜRKİYE, KÜRESEL DÜZEYDE OYUNLARI BOZDU
Türk dış politikası açısından son 4 yılda yaşananların ayrı bir anlam ifade ettiği belirtilen toplantıda, yıllar boyunca birkaç küçük atılım dışında genel olarak edilgen konumda kalan 'nin ilk defa kendi önceliklerine, ihtiyaçlarına, planlamalarına göre bir dış politika izlemeye başladığı vurgulanmıştır. Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı'nda, Türkiye'nin Suriye harekâtlarıyla sadece bölgesinde değil küresel düzeyde oyunları bozduğu, Libya ile yaptığı anlaşmalarla Doğu Akdeniz'de kendisi aleyhine kurgulanan senaryoları yerle yeksan ettiği dile getirilmiş, 'ın kuzeyindeki terörle mücadele operasyonlarını saha hâkimiyeti üzerine kurulu yeni bir stratejiye oturtmanın da çok önemli olduğu ifade edilmiştir.


GİRİŞİMCİ VE İNSANİ DIŞ POLİTİKA
2002 sonrasında 'dan 'ya kadar, geçmişte ilişkilerin zayıf tutulduğu tüm coğrafyalara yönelik açılımlar gerçekleştirildiğine işaret edilen toplantıda, yıllar boyunca sabırla yürütülen bu çalışmaların meyvelerinin yavaş yavaş toplanmaya başladığı dile getirilmiştir. Toplantıda, girişimci ve insani dış politika yaklaşımı sayesinde bugün dünyanın en geniş temsil ağına sahip 5'inci ülkesi durumunda olan Türkiye'nin aynı şekilde dünyada en çok sığınmacıya ev sahipliği yapan ülke olduğu üzerinde durulmuştur. Dış politikada bağımsız ve aktif davranma gücüne kavuşunca, kimi gerilimlerden uzak kalabilmenin de mümkün olmadığı değerlendirilen Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı'nda, Türkiye'nin siyasi, diplomatik ve askeri imkânlarıyla, tüm meselelerin üstesinden gelebilecek güce, dirayete ve kararlılığa sahip olduğunun altı çizilmiştir.

İLAVE SORUMLULUKLAR YÜKLENDİ
Artık uluslararası platformda en üst lige yükselen Türkiye'nin bölgesel ve küresel her meselede sözüne, duruşuna, safına bakılan, ona göre konum alınan bir ülke haline geldiği, bu durumun da Türkiye'ye ilave sorumluluklar yüklediği belirtilen toplantıda, medeniyet ve tarih ortaklığına sahip olunan her yerde daha çok çalışmak, liderlik etmek, siyasi ve fiili oyun kurucu olmak gerektiği ifade edilmiştir.