Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 14.08.2020 13:40
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 18.08.2020 11:37
ABONE OL

? ÖSYM (HES) kodu nereden ve nasıl alınır?

? Gündemde sıkça araştırılan bilgiler arasında yer alıyor. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından açıklama geldi ve artık sınavlara girecek olan adayların alması gerektiği duyuruldu. Bu gelişme üzerine binlerce kişi ÖSYM HES kodu nereden ve nasıl alınır? Sorusunun yanıtını aramaya başladı. İşte konuya dair merak edilen tüm bilgiler haberimizde yer alıyor.

Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması seyahat yasağının kalkmasından bu yana yolculuk yapacaklar için zorunlu hale getirilmişti. Şimdi ise ÖSYM sınavlara başvuru yapacak olan adaylara HES kodu alma zorunluluğu getirdi. Hem ebevynler hem de öğrenciler ÖSYM Hayat Eve Sığar (HES) kodu nereden ve nasıl alınır? Sorgulamasını gündemde sıkça yapmaya başladı. Konuyla ilgili merak edilen bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.

SINAVLARDA YENİ DÖNEM

Pandemi sürecinde HES Kodu zorunluluğu ÖSYM tarafından uygulanan sınavlara da getirildi. Başvuru esnasında adaylardan bu kodun talep edileceğini bildiren ÖSYM Başkanı Aygün'ün açıklamaları şöyle;

"Değerli adaylarımız, pandemi döneminde Sağlık Bakanlığı tarafından alınan önlemler kapsamında, başkanlığımızca uygulanacak sınavlara başvurularda sizlerden HES Kodu bilgisi istenecektir."

HES KODU NASIL ALINIR?

HES kodu, "Hayat Eve Sığar" mobil uygulaması üzerinden "HES kodu işlemleri" bölümüne girilerek alınabilecek. Ardından "HES kodu oluştur" butonuna tıklanacak ve kod kullanım süresi seçilecek ve kod oluşturulacak.

Uygulamada kod üretimi, üretilen kodun süre ile kısıtlanması, paylaşılması, silinmesi gibi tüm yönetim, vatandaşların kendi kontrolünde olacak. Vatandaşlar, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden dilediği sayıda kod üretebilecek. Hangi kodu, hangi kurumla paylaştığının listesini görüntüleyebilecek, dilerse iptal edebilecek ya da yetkilerini kaldırabilecek.