Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 24.07.2020 10:02
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 24.07.2020 11:02
ABONE OL

İşte 'da kılınacak namazda Başkan Erdoğan'ın yanında saf tutacak kişi!

1934 yılında kararı ile müze çevrilen 86 yılın ardından müzeden cami statüsüne geçti. Ayasofya’nın ibadete açılması için başlatılan çalışmalar sona erdi. Başkan Erdoğan’ın katılımıyla Ayasofya’da ilk namaz bugün kılınacak. Ayasofya'nın müzeden camiye dönüştürülmesi için 26 yıl mücadele eden matematik öğretmeni , Ayasofya'da kılınacak Cuma namazında Başkan Erdoğan ile yan yana saf tutacak.

'nın müzeden camiye dönüştürülmesi için 26 yıl önce başlattığı mücadeleyi kazanarak Ayasofya'nın ibadete açılmasının önünü açan Bursalı matematik öğretmeni 'i Erdoğan unutmadı. Cumhurbaşkanı'nın özel davetlisi olarak 'a çağrılan Kandemir, Cuma namazında Erdoğan ile birlikte yan yana saf tutacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından özel davetiye gönderilen İsmail Kandemir korona testini yaptırdı. Cuma namazında İstanbul Ayasofya Camii'nde Cumhurbaşkanı'nın yanında olacağını belirten Kandemir, çok mutlu olduğunu bundan sonraki gayesinin Fatih Sultan Mehmed'in eserlerinin aslına rücu etmesi için çalışmak olduğunu söyledi.

26 YILLIK HUKUK SAVAŞINI KAZANDI 
Ayasofya'nın müzeden camiye dönüştürülmesi için Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı'ndan gerekli evrakı alıp, 15 yıl önce mahkemeye sunan Kandemir, ve Çevreye Hizmet Derneği'ni kurarak, Ayasofya için ilk kez 2005'te Danıştay'da dava açtı. Kandemir, açtığı davada, Ayasofya'nın camiden müzeye çevrilmesine ilişkin 1934 tarihli kararının iptalini ve yürütmenin durdurulmasını istedi. Ancak o dönemde talep reddedildi. Kandemir, kurduğu resmi dernek çerçevesinde adli süreci sürdürdü.

ATATÜRK'E AİT İMZANIN SAHTE OLDUĞUNU İLERİ SÜRDÜ
Kandemir, Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği üzerinden, Ayasofya'nın camiden müzeye çevrilmesine ilişkin 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptali istemiyle 2016'da yeniden Danıştay'da dava açtı. Dernek, kararda bulunan 'e ait imzanın sahte olduğunu ileri sürdü.

DANIŞTAY, BAKANLAR KURULU KARARINI İPTAL ETTİ
Danıştay 10'uncu Dairesi'nde, geçen hafta 2 Temmuz'da görülen duruşmada, kararın 15 gün içinde açıklanması kararlaştırıldı. Bugün kararını açıklayan Danıştay 10'uncu Dairesi, Ayasofya'yı müze yapan 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal ederek, ibadete açılması önündeki engeli kaldırdı.