Takvim

Vav TV Canlı Yayın
  • Güncel
  • 11.07.2020 11:36
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 11.07.2020 11:36
ABONE OL

imamı kimdir? kim oldu?

Tekrar cami olarak açılma kararının ardından imamı kimdir sorusuna yanıt aranıyor. kim oldu? İbadete açılan caminin imamının kim olacağı merak ediliyor. Ancak Ayasofya’da 2016 yılından bu yana imam bulunuyor. Peki, ?

Ayasofya Camii imamı kimdir? Ayasofya Camii imamı kim oldu?

Ayasofya Camii imamı kimdir? Ayasofya Camii imamı kim oldu? Yeniden ibadete açılan Ayasofya'da ezan sesleri yükselirken camiinin imamının kim olduğu merak edilmeye başlandı. Danıştay tarafından alınan kararla müze statüsünde bulunan Ayasofya'nın ibadete açılmasının önü açılmıştı. Peki, Ayasofya Camii imamı kimdir?

AYASOFYA CAMİİ İMAMI KİMDİR?

2016 yılında Ayasofya'ya imam olarak atanan Önder Soy görevine devam ediyor. Soy ile birlikte Ahmet Toraman da müezzin olarak görev alıyor.

Kurra Hafız Önder Soy, Ayasofya'da ezan okumanın farklı bir heyecanı olduğunu ifade ederek, duygularını şöyle dile getirdi: "Çok güzel ezan okuyan meslektaşlarımız ara sıra gelir buraya. Bacaklarının titrediklerini görürüm. Ben yaşamıştım bunu, 'Acaba onlarda da oluyor mu' diye bakarım. İnsan heyecandan titrer. Ayasofya'da imamlığa başladığım ilk hafta Fatiha Suresi'nde şaşırdım. Beş yaşındaki çocuk bile Fatiha okur. Ben kurra hafızım, Fatiha'da şaşırılır mı ya? 'İhdinessırat el-müstakim' bitti, gerisi gelmiyor. Bazı şeyler anlatılmaz yaşanır. O heyecan hiçbir zaman gitmedi. Her ezan vakti geldiğinde aynı heyecanı yaşıyorum. Geçen gün burada ezan okurken ben mikrofonu düşürdüm, bir mikrofon 250 gram, ama heyecandan düşürdüm."

Daha önce 5 yıl İstanbul Beyoğlu'nda müezzinlik yapan Ahmet Toraman da geçtiğimiz yıl Ayasofya Camii'ne atandı ve hala görevine devam ediyor.

İki isim geçtiğimiz aylarda Emre Yücelen'in YouTube kanalındaki bir proje için Ayasofya Camii'nin içinde farklı noktalarda çıplak sesle değişik makamlarda ezan okumuş ve bu proje çok ses getirmişti.