Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 07.07.2020 19:40
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 07.07.2020 19:47
ABONE OL

kimdir? TBMM Başkanı Mustafa Şentop kaç yaşında, nereli?

Son dakika haberine göre, AK Parti Tekirdağ Milletvekili , yeniden TBMM Başkanı seçildi. Yaşanan bu gelişmenin ardından sorusunun yanıtı merak ediliyor. Peki, TBMM Başkanı Mustafa Şentop kaç yaşında, nereli? İşte hayatı...

TBMM Başkanı Mustafa Şentop kimdir?

AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop Mustafa Şentop 3.turda 328 oyla Meclis Başkanı seçildi. Meclis başkanının belli olmasıyla birlikte gözler Mustafa Şentop kimdir sorusunun yanıtına çevrildi. Peki, TBMM Başkanı Mustafa Şentop kaç yaşında, nereli? İşte detaylar...

MUSTAFA ŞENTOP KİMDİR?

6 Ağustos 1968'de Tekirdağ'da doğdu.

Öğretim Üyesi, Prof. Dr; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Yüksek lisans ve doktorasını Marmara Üniversitesinde Kamu Hukuku alanında yaptı.

1993 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2002'de doktor, 2005'te doçent, 2011'de profesör oldu. Marmara Üniversitesi dışında birçok üniversitede lisans ve lisans üstü seviyesinde dersler verdi. Marmara Üniversitesinde çeşitli idari görevlerde bulundu. Öğrencilik yıllarından itibaren çeşitli dergilerde yazarlık, yöneticilik ve editörlük; akademik dergilerde yayın kurulu üyeliği, editörlük ve hakemlik yaptı. Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezinin (ESAM) İstanbul Başkanlığı görevini yürüttü. 4. ve 5. Olağan Kongrelerde AK PARTİ MKYK Üyeliğine seçildi ve 2012-2015 yılları arasında Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

24, 25 ve 26. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. Anayasa Komisyonu Başkanvekilliği yaptı. 24. Dönemde Anayasa Uzlaşma Komisyonunda AK PARTİ'yi temsilen görev aldı. 26. Dönemde Anayasa Komisyonu Başkanlığı görevini yürüttü. 27. Dönemde TBMM Başkanvekilliği görevini yapmakta iken 24 Şubat 2019 tarihinde TBMM Başkanı seçildi.

İyi düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Şentop, evli ve 4 çocuk babasıdır.